Şampiyon atlara özel menü

Şampiyon atlara özel menü
Büyük yarışlara hazırlanan atlar, 15 çeşit meyve, sebze ve vitamin ilaçlarından oluşan özel menüyle besleniyor

ANKARA (AA) - MEHMET ÖZCAN / EMRAH KOCABEY - Büyük yarışlara hazırlanan atlar 15 çeşit meyve, sebze ve vitamin ilaçlarından oluşan özel menüyle besleniyor. 

Hipodromun ahırlarında kalan ve fiyatları 1 milyon ile 5 milyon lira arasında değişen safkan yarış atlarının beslenme gideri bir çok ailenin mutfak masrafından daha fazla. Seyisler tarafından hazırlanan özel menü, elma, havuç, maydanoz, arpa, yulaf ve pekmez gibi besin maddesinin karışımından oluşuyor. 

Atın tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanan yem, içine çeşitli vitaminlerin de eklenmesiyle ata yediriliyor. Günde 2 kez verilen bu yemle atlar belli programlar dahilinde beslenip yarışlara hazırlanıyor. 

Özel olarak hazırlanan bu menünün maliyeti de yüksek oluyor. Başarılı bir yarış atı için hazırlanan bu menünün aylık maliyeti, 5 bin liraya ulaşıyor. Buna göre, bir yarış atının aylık beslenme gideri, 4 kişilik 9 ailenin mutfak masrafına denk geliyor. 

Seyis Muhammed Çevik, hipodrom ahırlarında kalan her atın birbirinden özel olduğunu belirterek, bu atlar için özel bakım programları hazırladıklarını söyledi.

Atlara belli saatlerde belli oranda yem verdiklerini anlatan Çevik, "Biz bu atlar sayesinde ekmek yiyoruz. Dolayısıyla gözümüz gibi bakmak zorundayız. Sabahları erkenden uyanıp atlar için, yem hazırlıyoruz. Kesinlikle kafamıza göre yem veremiyoruz. Bu konuda çok dikkatli ve titiz davranıyoruz" dedi.

- "15 çeşitten oluşan yem ile besliyoruz"

Atlar için 15 çeşit sebze, meyve ve vitamin ilaçlarından yem hazırladıklarını belirten Çevik, bu menünün atların gelişiminde önemli katkı sağladığını söyledi. 

Hipodromda bulunan tüm atların bu şekilde beslendiğine işaret eden Çevik, "Yarış atları, çok değerli. Yüksek fiyatlara satın alınıyor ve başarılı olduğu taktirde sahibine de önemli paralar kazandırıyor. Bunun için de beslenmesi çok önemli. Atın gelişimini hızlandırmak için çok zengin bir yemek menüsü hazırlıyoruz" dedi. 

Çevik, hazırladığı karışımın çok pahalı olduğunu vurgulayarak, "karışımın içinde meyve, sebze ve tahıllar bulunuyor. Bunun üzerine de pekmez döküyoruz. Atın güçlü olabilmesi için vitaminleri de kullanıyoruz. Bu karışımın içinde 5 farklı vitamin var. Bu karışım, atımızın gücüne güç katıyor" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com