Şampiyon kanatlar büyük yarışa hazırlanıyor

Şampiyon kanatlar büyük yarışa hazırlanıyor
Yumurtadan çıktıktan itibaren özel beslenme programına alınan yarışçı kanatlar, günlük antrenmanlarla ölüm yarışı diye de adlandırılan büyük yarışta başarılı olmak için çalıştırılıyor

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Yumurtadan çıktıktan itibaren özel beslenme programına alınan yarışçı kanatlar, günlük antrenmanlarla ölüm yarışı diye de adlandırılan büyük yarışta başarılı olmak için çalıştırılıyor.

Gökyüzünün en hızlı yarışçı kuşları olması için büyük çabayla hazırlanan posta güvercinlerinin şampiyonluğa uzanan öyküsünü AA muhabiri görüntüledi. 

Dünyaya gelmeden önce başlayan hazırlık sürecinde özenle seçilen yarışçı damızlık ırklardan yumurtalar alınıyor ve kuluçka dönemi yaklaşık 20 gün sürüyor.

Güvercinler dünyaya geldikten iki hafta sonra da ayaklarına kimlik bilgilerini içeren künyeler takılıyor. 

Anneleri tarafından beslenen posta güvercini yavruları, 1 ayda beslenmeyi öğrenince özel havalandırma sistemi bulunan kümeslerde enerji veren besin karışımları ve ilaçlarla besleniyor.

Dünyaya geldikten 45 gün sonra uçmaya başlayan yavrular, ilk uçuşlarını kümes çevresinde kısa mesafelerle gerçekleştiriyor. 

Yarışlarda kümese dönmeyi başaran lider kuşların nezaretinde uzun mesafe antrenmanlara katılan posta güvercinleri sırayla 5, 10, 20, 40, 80 ve 100 kilometrelik antrenman uçuşları yapıyor.

Hazırlıklar sırasında yarışçı kuşların hızları da elektronik cihazlarla kayıt altına alınıyor. 

Başlangıç noktasından en hızlı şekilde kümeslerine ulaşması hedeflenen yarışçı kuşlar, büyük yarışlarda ise 950 ile bin 150 kilometre arasında mesafe kat ediyor. 

- Büyük yarışların diğer adı "ölüm yarışı"

Uşaklı posta güvercini yarışçısı Mehmet Işık (49), yaklaşık beş yıldır posta güvercini yetiştirdiğini ve "ölüm yarışı" olarak da adlandırılan büyük yarışlara katıldığını belirtti. 

Hobi olarak başladığı yetiştiriciliğe profesyonel olarak devam ettiğini ifade eden Işık, bu yıl da 80 güvercinle 2014 Türkiye Posta Güvercini Şampiyonası'na hazırlandığını anlattı. 

Yavru ve kart güvercin kategorilerinde derece beklediğini söyleyen Mehmet Işık, kuşları hazırlama sürecini de şöyle özetledi:

"Kuşların daha sağlıklı olması için kümese daha fazla oksijen girmesi ve içerideki kirli havanın tahliyesinin yapılması gerekli. Bunun için özel havalandırma bacaları bulunan bir kümeste posta güvercinlerimi besliyorum. İçinde 11 değişik tahılın bulunduğu yem, daha güçlü ve hızlı olmalarını sağlayan besin takviyeleri ve ilaçlarla kuşlarımı yarışlara hazırlıyorum. Büyük yarış öncesi beslenme takviminde bazı değişiklikler yapıp kalori değerini artıran besinler kullanıyorum. Büyük yarışta kuşların büyük bölümü telef oluyor. Yırtıcı kuşlar, avcılar ya da yarış sırasında güçsüz düştükleri için bazı kuşlar yaşamlarını yitiriyor. Yarışa götürülen kuşların yüzde 30'u büyük yarışı tamamlayabiliyor."

Işık, yarışlarda kümese ilk dönen en hızlı kuşlardan yavru alıp yeni yarışa hazırladıklarını kaydetti.

Posta güvercini yarışları bu yıl nisan ayının son haftasında başlayacak ve üç ay süreyle 12 etapta gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 2 bin 500 civarında yetiştiricinin 300 bin posta güvercini ile katılması beklenen etapların ardından Türkiye Şampiyonası tamamlanacak.

Posta güvercinleri yarışlarda hava kilometresi olarak en uzun 950 ile bin150 kilometre arası uçuş yapacak.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com