"Şampiyonlar Ligi'ni dağıtırım"

"Şampiyonlar Ligi'ni dağıtırım"
Fenerbahçe'nin UEFA ve TFF'yi karşı CAS'a açacağı davada sarı-lacivertli kulübü savunacak olan Bosman kanununu mimarı Jean Louis Dupont'un savunmasını haksızlık üzerine kuracağı bildirildi.

Fenerbahçeli yöneticilere, “Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ni oynatmam” diyerek güvence veren Dupont'un ilk temas kurduğu takımın ise Belçika şampiyonu Genkh olduğu bildirildi. Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden atılıp, yerine Trabzonspor'un alınmasının hem hukuka hem de UEFA'nın kendi yasalarına karşı olduğunu belirten Dupont'un, Genkh dahil Fenerbahçe'nin turnuva dışına atılmasıyla zarara uğrayan takımlarla temas kuracağı ortaya çıktı.

TÜRK TAKIMLARINI FENERBAHÇE İKNA EDECEK
Dupont'un Türkiye'den Bursaspor, Gaziantepspor ve Kayserispor ile birlikte, Beyaz Rusya'dan Gomel, Polonya'dan Legia, İspanyol Bilbao ve Portekiz'in Benfica takımlarıyla temas kuracağı bildirildi.
 

Dupont eğer Bilbao, Legia ve Benfica'dan vekaletname alabilirse bu takımları UEFA'ya karşı ekstra ödemeleri konusunda dava edecek.


KAYSERİSPOR, GENKH VE GOMEL TEMEL TAŞLARI
Dupont, Kayserispor'u ortaya çıkan son durum nedeniyle UEFA Avrupa Ligi'ni katılamadığı için, Gaziantepspor'u UEFA Avrupa Ligi'nde birden fazla maç oynadığı için, Bursaspor'u ise Şampiyonlar Ligi'nde değil de UEFA Avrupa Ligi'nde oynamak zorunda bırakıldığı için CAS'a dava açmaya davet edecek. Dupont, bu takımların iknası konusunda Fenerbahçe'den yardım isteyecek. Dupont'un bu talebi karşısında Fenerbahçe'nin üç Süper Lig ekibiyle birden temas kurduğu da yine aldığımız duyumlar arasında. 
 
GENKH'İN ZATEN BAŞVURUSU VARDI
Dupont, CAS'a UEFA'ya karşı açılacak davayı; Genkh ve Gomel takımlarının uğradığı haksızlık üzerinden yürütecek. Daha önce UEFA Avrupa Ligi'nde maç oynamış bir takımın Şampiyonlar Ligi'ne alınmasının kesinlikle kanunsuzluk olduğunu ifade eden Dupont davayı, “Eğer Fenerbahçe kupadan men ediliyorsa, yerine maç oynamamış bir takımın yani Belçika'nın Genkh takımının Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılması gerekirdi” tezi üzerinden yürütecek. Maccabi'yi eleyerek Şampiyonlar Ligi'ne giren Genkh, şike davası ortaya çıktığı günlerde UEFA'ya, “Bizi direkt olarak Şampiyonlar Ligine almalısınız” diye başvuruda bulunmuşu. Dupont, bu başvuruyu da dava dilekçesine koyacak.

MILAN VE PORTO ÖRNEKLERİ MASADA
Belçikalı hukuk adamı ayrıca Bursaspor'a elenen, Gomel'den alacağı vekaletnameyle de, Beyaz Rus ekibini, “Şampiyonlar Ligi'nde oynaması gereken bir takımla oynadık. Haksız yere elendik. Bu nedenle, Anderlecht ile ön elemeyi Bursaspor değil biz oynamalıydık” tezi üzerinden yürütecek. Bu arada Porto ve Milan örnekleri de Dupont'un dava dosyasında yer alacak.

Fakat Dupont yine de Fenerbahçe'yi direkt UEFA ile karşı karşıya getirmeyi planlamıyor. İlk amacının Şampiyonlar Ligi maçlarının oynanmasının durdurulması.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'Nİ BİLE DAĞITABİLİR
Dupont'un Fenerbahçe davasını kabul etmesindeki en önemli noktalardan birisinin de Şampiyonlar Ligine karşı bir alternatif bir organizasyon kurmayı planlayan Avrupa devlerinden de destek bulacağını tahmin etmesi. Real Madrid, Barcelona ve Milan'ın başını çektiği bu organizasyon, UEFA'nın pek çok kararını beğenmiyor. Şampiyonlar Liginde çok fazla maç oynandığından yakınıyor. Olmaması gereken takımların devler liginde olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle Şampiyonlar Ligine alternatif bir lig kurmak istiyor. Dupont, Bosman yasasında olduğu gibi dünya futbolunu kökten değiştirecek bir yasaya daha imza atmak için davayı milat olarak görüyor. 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com