Samsun da karıştı!

Samsun da karıştı!
Karadeniz çıkarması yapan BDP heyeti, dün Sinop'ta çıkan olayların ardından gece Samsun'a geçti. Bugün ise Samsun karıştı.

Samsun’da BDP’li vekillerin ziyaret etmeyi planladığı 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği’nin bulunduğu binanın önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup polisle karşı karşıya geldi.
 
TKP, Halk Evleri ve Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin il teşkilatlarının da bulunduğu binaya girmek isteyen kalabalığa polisler biber gazı sıkarak müdahale etti.
 
Binayı taşlayan kalabalık camları kırdı. Bunun üzerine binanın çatısına çıkan 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, Halk Evleri, TKP ile Eşitlik ve Demokrasi Partisi üyeleri de gelen taşları kalabalığa geri fırlattı.
 
TKP tabelasına bayrak asmaya çalışan bazı göstericilere polis müdahale etti.
 
Çözüm sürecini anlatmak için çıktıkları Karadeniz turunun üçüncü durağı olan Samsun'a gelen BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel, bir durum değerlendirmesi yaptı.
 
'GÖRÜŞMEMİZİ OTELDEN ÇIKMADAN YAPARIZ'
 
Kaldıkları Omtel Otel'de kahvaltı yapan BDP heyetinde yer alan İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
"Şu an için net bir durum söz konusu değil. Kahvaltımızın ardından emniyet yetkilileriyle bir görüşme yapacağız. Eğer gerekli önlemler sağlanırsa programımızı sürdüreceğiz. Eğer güvenlik açısından bir sakınca söz konusuysa, bütün görüşmelerimizi ve programımızı otelden çıkmadan burada yapacağız. Şu an için net bir şey söyleyemem."
 
"VATAN - BAYRAK DİYEN GENÇLER BİZİ ANLAYIN"
 
Basın toplantısında konuşan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 'Vatan Bayrak ve ezandan söz eden genç insanların bizlerinde derdini anlamalarını isterdik. Vatan bizim şehitler bizim, sonuç itibariyle yanlıştan kaynaklanan ve şiddetten beslenenlerin sonucunda bu insanlar öldü, yeniler ölmesin diye buradayız. İnançlar özgür olsun diyoruz. Vatanı yeniden yanaşır olması için çabalıyoruz. Barış için eşitlik ve hükümetin başlattığı eşitliklerin sonuç vermesi ve bütün milliyetlerin ve halkların, Karadenizlisinin kürdün romenin bu bölgede barış içerisinde yaşamasını istiyoruz.' dedi.
 
Sinop Emniyeti, zırhlı araçlarla heyeti Samsun'a getirdiler.
 
Heyet, kalacağı 19 Mayıs Üniversitesi tesisleri olan "Omtel"e ancak saat 23.30'da gelebildi.
 
Samsun Valisi'yle yapılan görüşmeler sonucunda, daha önceden planlanan ve yer bulunmadığı için belirsizlik taşıyan halk toplantısının akşama doğru saat 17.00'de Kuru Pelit Düğün Salonu'nda yapılmasına karar verildiği öğrenildi.
 
Bu sabah Samsun'daki Türkiye Komünist Partisi (TKP) il merkezinin taşlandığı haberi geldi. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Halkevleri de HDK heyetiyle dayanışma halindeler.
 
OTELE GİREN ÇIKANLAR KONTROL EDİLİYOR
 
BDP'lilerin kaldığı otele tüm giriş ve çıkışlar da kimlik kontrolüyle yapılıyor. Müşteri kabul edilen otele gelenler, polis tarafından kimlik kontrolü ve üst aramaları yapılarak içeri alınıyor. (CTK)
 
Kaynak: Oda TV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com