Samsun'da felakete yol açan 2 büyük hata!

Samsun'da felakete yol açan 2 büyük hata!
Örnek dönüşüm alanı gösterilen ama selde 5 kişiye mezar olan TOKİ Konutları dere yatağına yapılmış. 'Bodrum katı yapmayın' uyarıları da dinlenmemiş. Ölümlerin hepsi bu katlarda oldu.
Samsun Canik’teki Mert Irmağı’nın taşması sonucu, “Karadeniz’in en büyük kentsel dönüşüm projesi” olarak gösterilen Kuzey Yıldızı Konutları’nda tam bir facia yaşandı.
 
Trajik olansa Canik Belediyesi’nin konutları inşa eden TOKİ’ye ‘bodrum yapmayın’ uyarısına rağmen bloklara Bodrum katı yapılmasıydı. Kuzey Yıldızı’nın bodrumları, 4’ü çocuk 5 kişiye mezar oldu. 
 
TOKİ’nin 2007’de inşasına başladığı konutlar için, Mert Irmağı’na dökülen Yılanlıdere’nin yatağı değiştirildi ve eski yatağa konutlar yapıldı. Irmağın 200 metre uzağına yapılması gereken konutlar sadece 30 metre mesafede yapılmıştı.

Belediyenin ‘Bodrum katı yapılmasın’ uyarısını da kulak ardı eden TOKİ, 2010’da teslimat yaptı. Ve önceki gece başlayan sel felaketinde 4’ü çocuk 5 kişi bu konutların bodrum katlarında boğularak can verdi.

Canik Belediye Başkan Yardımcısı Seyit İleri, “TOKİ’ye kapıcı dairesi koymamalarını tavsiye etmiştik. Ölümler o dairelerde oldu. Bunlar bodrumda değil zeminde olsun istemiştik” diyor. 
 
Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise 2 yıl önce bu konutları, “Samsun’da yapılacak kentsel dönüşümlere örnek teşkil edecek, şehrimizi çarpık yapıdan kurtaracak, insanımıza daha sağlıklı yaşam fırsatı sunacak” sözleriyle tanıtmıştı. Radikal ’in ulaştığı mimar ve mühendisler can kayıplarının sebebi olarak konutların ırmağın yalnızca 30 metre yanına yapılmış olmasını gösteriyor. Uyarılara rağmen bodrum katı yapılmasının da ölüme davetiye çıkardığını söylüyorlar. İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek konutların dere yatağına mesafesinin 30-40 metre olduğunu belirterek “Irmağın iki tarafında 200 metrelik bir koruma bandı bırakılmalıydı” diyor. 
 
DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcısı Murat Us ise sel baskınının dere yatağının değiştirilmesinden değil, selde sürüklenen ağaçların nehri tıkamasından kaynaklandığını öne sürdü. 
 
'YER SEÇİMİ YANLIŞ'
TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgede sağlıklı binalar vaat edildiğini söyleyerek, “Ama 2 yıl olmadan bu olayla karşılaştık. TOKİ boş bulduğu her yere bina yapıyor ve bilimsel kurallara uymuyor. Binaların yapıldığı yer Yılanlıdere ve Mert Irmağı’nın birleştiği nokta. Dere yatağına inşaat yapılmış, yer seçimi yanlış. Asıl hata binayı yapanda değil; burayı yapılaşmaya açan, imar değişikliği yaparak izin verende” diye konuştu. 
 
CHP MECLİS'E TAŞIDI
 
CHP de hemen harekete geçerek TOKİ’nin uygulamaları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla sunulan önergenin gerekçesinde, “TOKİ konutlarının altyapılarının tamamlanmadan teslim edildiği, konut maliyetlerinin sosyal donatı alanlarının inşası gerekçe gösterilerek gereğinden fazla yükseltildiği iddiaları artmaktadır” denildi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com