Samsun'da salgın hastalık alarmı

Samsun'da salgın hastalık alarmı
Samsun’da yaşanan sel felaketin ardından zarar gören ev ve işyerleri salgın hastalık riski ile haşerelere karşı ilaçlanmaya başlandı.
Ekipler ilaçlama çalışmalarına, 5 kişinin hayatını kaybettiği TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarından başladı.
 
Canik İlçesi’nde etkili olan sel felaketinin ardına bölge salgın hastalığa karşı alarma geçti. Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Canik Bölgesi’nde selden zarar gören ev ve işyerleri dezenfektan, sivrisinek, karasinek, haşere ve farelere karşı ilaçlamaya başladı. İlaçlama çalışmalarına TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarından başlayan ekipler vatandaşlara da bilgi verdi.
 
İLAÇLAMA ÇALIŞMASINA TOKİ’DEN BAŞLANDI
 
Canik İlçe Sağlık Müdürü Sibel Uyan, bögede herhangi bir salgın hastalık vakasının şuan için görülmediğini belirterek, "Bu riske karşı ilaçlama çalışmalarına başladık. TOKİ konutlarının ardından Gazi Osman Paşa, Yavuz Selim mahallerinde de çalışmalara devam edeceğiz. Ekiplerimiz sel sularının ulaştığı bütün bölgedeki evler ve işyerleri ilaçlanacak" diye konuştu.
 
112 EKİPLERİ TETİKTE BEKLİYOR
 
Öte yandan 112 ve Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinden oluşan 4 ayrı ekip Canik İlçesi’nde seyyar halde görev yaptığı belirtildi. Doktor, psikolog, hemşire ve sağlık teknisyenlerinin bulunduğu ekiplere selden zarar gören vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyor. Herhangi bir acil durum ihtimaline karşı da bölgede tetikte bekliyor. 112’de görevli Acil Tıp Teknisyeni Nurşen Gurbet, selden mağdur olan vatandaşlara sağlık alanında yardımcı olmak için çalıştıklarını söyledi.
 
SULAR SÜREKLİ KLOR TAKİBİNDE
 
Sağlık İl Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, Canik İlçesi’ndeki içme sularının sağlık ekipleri tarafından sürekli klor takibinin yapıldığını belirterek, "Bölgedeki sular sürekli inceleniyor. Selden zarar gören ve temizlenen evlerde bugün ilaçlama çalışmalarına başlandı. Öte yandan belediye ekiplerinin çevre temizlik ve ilaçlama çalışmalarını yapıyor. Ayrıca vatandaşlarımızı temizlik ve hijyen konusunda uyarıyoruz. Hoparlörlerden anonslar yapılıyor. Ayrıca vatandaşlarımızın yedikleri gıdalara da dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle sel sularına bulaşmış gıdaları tüketmemeleri konusunda kendilerini uyarıyoruz. Yiyeceklerini çok iyi yıkamaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Mobil sağlık ekiplerimiz bölgede sürekli çalışma yapıyor. Şuan sağlık alanında bir sorun yok. Salgın hastalık yok" (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com