Samsun'dan Ankara'ya büyük yürüyüş

Samsun'dan Ankara'ya büyük yürüyüş
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na üye kamu işçileri, Samsun’dan “kurtuluş mücadelesi” başlatıyor.

Sansursuzhaber.com ÖZEL Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milletinin Milli Mücadelesi’nin başladığı Samsun’dan, bu kez de işçiler “kurtuluş” mücadelesi başlatıyor. Hükümetin çalışma hayatına karşı yürüttüğü politikalar ve Meclis’te görüşülen Kanun tasarılarına dikkat çekmek için yürüyecek olan işçiler 4 Şubat Cumartesi günü yürüyüşlerine başlayacak.

Konfederasyon Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, konuya ilişkin Sansursuzhaber.com'a özel açıklamalarda bulundu.


İşte Başkan'ın açıklamalarından bazı satır başları:

4688 sayılı Memurların Toplu Sözleşme Yasası, Meclis'e indi ve Meclis Halk Komisyonu'nda görüşülüyor. Önümüzdeki süreçte de gündeme alınacak. Bu tasarı, memurları, 3 konfederasyon dışında yok sayan bir anlayışla hazırlanmıştır. 30 bin üyesi olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu da bu tasarı ile yok sayılmıştır. Öneri, şu anda var olan kazanımlarımızdan ve haklarımızdan daha geride. İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) sözleşmelerine ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı.

Özellikle yandaş konfederasyonu koruma güdüsüyle hazırlanmış ve diğer konfederasyonları onun egemenliğine sokmaya çalışan bir yasa tasarısı. Bu tasarıya karşı olduğumuzu, bu tasarının geri çekilmesi gerektiğini ve daha sonra konfederasyonların görüşü alınarak onların istek ve önerileri doğrultusunda bir karar verilmesi gerektiğini sonuna kadar savunuyoruz.

Biz Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak grevsiz toplu sözleşme tasarasının bir anlam ifade etmeyeceğini ve bunun bir orta oyunu olduğunu, Hükümetin, memurların elini kolunu bağlama amacına yönelik bir tasarı olduğunu başından beri ifade ettik.

Bunun için Samsun'dan Ankara'ya 4 şubat günü yürüyüşle geçiyoruz. Samsunda bir basın açıklaması yaparak harekete başlayacağız. Ankaraya geleceğiz ve Abdi İpekçi Parkı'nda, yasa meclisten geri çekilinceye kadar çadır eylemi şeklinde eylemimizi devam ettireceğiz.

Bu eylem için 30 Aralık'ta tüm işçi ve memur konfederasyonlarına yaptığımız bir çağrı var. "Gelin ortak bir platformda sonuna kadar direnelim çağrısı". Bugün de ortak eylem çağrımızı yineliyoruz ve hep birlikte Hükümet'in yaptığı bu haksızlığa karşı duralım diyoruz.

Haber: Neslihan Uçar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com