Sanal karaborsa hızla büyüyor

Sanal karaborsa hızla büyüyor
Sayfalar arasında gezinir, arama yaparken hiç karşınıza çıkmasa da internette bir tür karaborsa ortamı yaratan takibi mümkün olmayan küresel 'kara ağlar' bulunuyor.

Bunlar ülkelerinde siyasi baskı gören muhalif grupların yanı sıra, suç örgütleri için de giderek önem kazanıyor. Sanal karaborsa ortamında uyuşturucu ve silahlardan, sahte pasaport ve pornografiye her şeyi bulmak mümkün.BBC 5 radyosu'nda yayınlanan 5 live Investigates programına bilgi veren Amerikalı bir öğrenci, ağın kullanıcılarından birisi ve yasadışı uyuşturucuları bu şekilde satın almanın çok faydalı olduğunu anlatıyor.

"Sokakta bir satıcı ile yüzleşip şiddet riskine girmek zorunda değilsiniz. Çeşitli satıcılar arasından istediğinizi seçip ürünlerini karşılaştırabiliyorsunuz. Hatta müşteriler ürün hakkında yorumlarını bile yazabiliyor." diyor.

Bir başkası da bu yöntemi çok daha güvenli bulduğunu söylüyor; artık uyuşturucu satmak için sadece bu ağı kullandığını vurguluyor. Program yapımcıları da araştırmaları için 'kara ağ'a girmeyi başardı ve buradan halüsinatif etkileri olan yasadışı bir uyuşturucu olan DMT'yi satın aldı. Üç hafta sonra postayla gelen bir paketin içinden çıkan tozun söz konusu uyuşturucu olduğunu, laboratuvar testleri de doğruladı.

İzlenmesi mümkün olmuyor

Kara ağa girebilmenin yolu kullanıcıların birbirlerinden aldıkları bazı yazılımlardan geçiyor. Bunlar, kullanıcıların ve ağların yerine ilişkin bilgileri karıştırıp gizlemeye yarıyor. Benzer yöntemler baskıcı yönetimler altında yaşayan siyasi muhalifler için de hayati önem taşıyor. Arap Baharı eylemlerinin bazı organizatörlerinin bu yöntemlerden yararlandığı belirtiliyor. Ancak yine de kara ağın yasadışı faaliyetler için sunduğu potansiyel büyük.

İnternet üzerindeki kumarhanelerin yasal bir şekilde kullandığı, Bitcoin denen elektronik para uygulaması da bu işlemlerde paranın izinin sürülememesi için kullanılıyor. Yetkililer suç gruplarının bu alandaki faaliyetleri karşısında henüz aciz durumda olduklarını kabul ediyorlar. İngiliz hükümeti ve Birleşmiş Milletler'e internet güvenliği konusunda danışmanlık eden John Carr, "Atlas Okyanusu'nun her iki yakasında da polis aynı şeyleri söylüyor" diyor: "Yeterince mahkeme, yeterince hakim, internetteki tüm yasadışı faaliyetlerin peşine düşecek polis yok." Carr, bu nedenle yetkililerin daha çok teknik çözümlere odaklandığını; internet endüstrisinden yardım almaya çalıştıklarını anlatıyor. İngiltere'deki emniyet teşkilatlarının elektronik suçlar konusundaki temsilcisi olan Janet Williams ise "Polis siber ortamdaki suçların büyük ve büyüyen boyutlarının farkında ve bunlar karşısında hem ülke içinde hem de dışında polis ve özel sektör işbirliği ile etkin bir şekilde faaliyet gösteriyoruz" diyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com