Sanatçılar sabaha kadar eylemdeydi!..

Sanatçılar sabaha kadar eylemdeydi!..
Şehir tiyatrolarında yönetimin belediye bürokratlarına verilmesini protesto eden sanatçılar sabaha kadar Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi önündeydi.

Sanatçıların eylemine CHP lideri Kılıçdaroğlu da katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetmeliğini protesto eden onlarca tiyatro sanatçısı, Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplandı. Eyleme katılan tiyatrocu ve tiyatro sevenler, 'Korkuya karşı özgür tiyatro' pankartı açarak, 'Şehir tiyatroları yok edilemez' dövizi taşıdı. Sabaha kadar eylem yapacaklarını söyleyen tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya, 'Güneş doğarken buradan ayrılacağız. Bugün batan güneşi yarın doğurmadan bu alandan ayrılmıyoruz.' şeklinde konuştu.

Eyleme katılan Şehir Tiyatroları eski Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu ise, 'Bu geniş alanda varoluşun ilk adımını attık. Bundan sonra da İstanbul'un bütün sokakları,alaları ve salonları yine biz sanatçılarındır.' şeklinde konuşurken, tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan ve sanatçı Mehmet Ali Alabora'da kısa konuşma yaptı.

Eylem şarkılarla renklendi

Eyleme katılanlar sanatçı Fırat Tanış'ın söylediği şarkılara eşlik etti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Dün akşam saat 19.00 sıralarında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önündeki alanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ve repertuar belirleme yetkisinin genel sanat yönetmeninden alınmasını protesto etmek için oturma eylemi başlatan grup gecede eylemlerini sürdürdü. Soğuktan korunmak için bazı eylemciler battaniyeye sarılırken bazısı da mum yaktı. Grup, gece boyunca sanatçı Fırat Tanış'ın söylediği şarkılara eşlik etti.

Kılıçdaroğlu'ndan sanatçılara destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler ve repertuar belirleme yetkisinin genel sanat yönetmeninden alınmasını protesto eden sanatçılara destek için eylemin yapıldığı Harbiyedeki Muhsin Ertuğrul Sahnesi önündeki alana geldi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, '"ğer bir ülkenin başbakanı çıkıp siz kendinizi ne sanıyorsunuz? diye sorarsa verilecek yanıt çok basit onlar sanatçılar kendilerini bir şey sanmıyorlar. Ama ben Sayın Başbakana sesleniyorum; Sayın Başbakan sen kendini ne sanıyorsun?"dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: Sanatçıların olduğu yerde konuşmak kolay değil. Onlar hayatın aykırı unsurlarıdır. Bizim görmediğimizi görür, duymadığımızı duyar, görmek istediğimizi bize gösterirler. Onlara her zaman tarihin her döneminde bütün yöneticiler saygı duymuştur. Ne zamanki bir yönetici sanatçıyla kavga etmeye başlamışsa aslında kendi kuyusunu kazmıştır. Eğer bir ülkenin başbakanı çıkıp "siz kendinizi ne sanıyorsunuz?" diye sorarsa verilecek yanıt çok basit onlar sanatçılar kendilerini bir şey sanmıyorlar. Ama ben sayın başbakana sesleniyorum; sayın başbakan sen kendini ne sanıyorsun? Bir ülke çağdaşlığı kişi başı gelirle ölçemez. Çağdaşlık başka birşeydir. Çağdaşlık sinemadır, tiyatrodur, resimdir, heykeldir, gazetedir, 7 tane sanat dalımız var. Çağdaşlık budur. Eğer siz çağdaş olacaksanız. Sanata verdiğiniz önemle çağdaş olabilirsiniz. Sanatı önemsemez, garipserseniz zaten size biz çağdaşsınız desek bile çağdaş insanlar size geri kafalı der. Bunu herkesin bilmesi lazım.

'AKLI BAŞINDA HİÇBİR SİYASETÇİ SANATÇIYLA KAVGA ETMEZ'

Kılıçdaroğlu sanatçıları el üstünde tutmak gerektiğini ifade ederek, 'Benim bildiğim bir şey var. Siyasetçi herkesle kavga edebilir. Rakipleriyle, halkla, başka ülkelerle ama bir siyasetçinin sonunu getiren sanatçıyla kavga etmesidir. Aklı başında hiçbir siyasetçi sanatçıyla kavga etmez. Çünkü bunun kavgasını tarihe mal eden yine sanatçıdır. O nedenle ben elimde bir karanfille geldim onları desteklemek için gönlüm, yüreğim onlardan yana. Onlar bizi de eleştirebilirler. Sanatçının elindeki en güzel malzemelerden birisi siyasetçidir. O nedenle siyasetçi sanatkara, sanatçıya kızmayacaktır. Onu el üstünde tutacaktır. Osmanlıya, Selçukluya başka imparatorluklara bakın onlar her zaman tarihin derinliklerindeki devlet adamlarına bakın. Herkes sanatı sanatkarı yüceltmiştir. Biz ise 21. yy'da sanatı küçümsüyoruz. Bu sadece bizim ne kadar küçük bir insan olduğumuzu gösterir. Sanatçı bizim yüreğimizde her zaman ulu, yüce bir yerdedir. Onları her zaman saygıyla selamlıyorum' şeklinde konuşmasını bitirdi.

Kılıçdaroğlu daha sonra beraberinde getirdiği karanfili tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya'ya verirken, Alkaya'da Kılıçdaroğlu'na çiçek demeti takdim etti. Daha sonra Kılıçdaroğlu aracına binerek alandan ayrıldı. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com