Sanatçılardan ''Nur''lu çağrı

Sanatçılardan ''Nur''lu çağrı
LONDRA'DA 11 KASIMDA BAŞLAYACAK ''NUR SANAT FESTİVALİ''NE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KATILACAK SANATÇILAR, İLAHİ DİNLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİNDEN''NUR'' TEMALI ESERLERİYLE DİNLER ARASI DİYALOG ÇAĞRISINDA BULUNACAK

LONDRA'DA 11 KASIMDA BAŞLAYACAK ''NUR SANAT FESTİVALİ''NE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KATILACAK SANATÇILAR, İLAHİ DİNLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİNDEN''NUR'' TEMALI ESERLERİYLE DİNLER ARASI DİYALOG ÇAĞRISINDA BULUNACAK
İngiltere'nin başkenti Londra'da, Leighton House adlı müzede 11 Kasım'da başlayacak ''Nur Sanat Festivali''ne dünyanın dört bir yanından katılacak sanatçılar, ilahi dinlerin ortak özelliklerinden ''nur'' temasını taşıyan eserleriyle dinler arası diyalog çağrısında bulunacak. Festivale Türkiye'den sadece Kütahya'da yaşayan çini sanatçısı İsmail Yiğit davet edildi.
Festivalde geleneksel Türk-İslam sanatlarını sunumları ve eserleriyle temsil edecek Yiğit, yaptığı açıklamada, Leighton House adlı özel müzenin birkaç yıl önce başlayan restorasyonunun tamamlandığını ve 11 Kasımda yeniden hizmete açılacağını bildirdi.
Kendisinin yanı sıra koltuk dokuma ustası İranlı Parastou Forouhar, ressamlar Mısırlı Fathi Hassan ve Aris Raissis, İngiliz Charlie Cobb, komedyen Pakistanlı Shazia Mirza, müzisyenler Filistinli Reem Kelani ve Rhian Duo, ABD'li Marques Toliver, yemek kültürü araştırmacısı Lübnanlı Anissa Helou, edebiyatçılar İngiliz Zena el Khalil, Ürdünlü Fathieh Saudi, tekstilci İngiliz Nausheen Sheikh'in eserleriyle katılacağı festivalde, 14 Kasımda iki sunum yapacağını söyleyen Yiğit, geleneksel Türk, Osmanlı ve Kütahya çiniciliğini anlatacağını söyledi.
Festivalin Arapça kaynaklı ''nur'' kelimesiyle ifade edildiğini ve İngilizce ''Nour Festival of Arts'' diye isimlendirildiğini belirten Yiğit, şöyle devam etti:
''Festivalin afiş ve diğer görsellerinde Selçuklu geometrisi özelliklerini taşıyan siyah ve renklerde fon kullanılmış, üzerine Türklere özel olduğu bilinen turkuaz renkle Arap kaligrafisiyle 'nur' ve 'Nour Festival of Arts' yazılmış. Kur'an-ı Kerim'de nur, 'karanlığın zıddı, karanlıklardan aydınlığa geçiş' diye nitelenmiştir. Aynı zamanda Allah'ın, yerlerin ve göklerin nuru olduğu belirtilmiştir ve Nur Suresi vardır. Tevrat ve İncil'i incelediğimde fark ettim ki, 'Tevrat bir nurdur, İncil de onun tamamlayıcısıdır ve o da bir nurdur' gibi ifadeler var. Bu ifadeler tüm tek Tanrılı dinlerde var. Nur simgesinin bütün tek Tanrılı dinleri kapsadığı için özellikle festivalde tema olarak seçildiğini düşünüyorum.''

-ARAPÇA ''NUR'' YAZISIYLA TÜRK LALESİ AYNI ÇİNİDE-
Yiğit, geçen yıl Londra'daki British Museum'da sunumlar yaptığını, restorasyon öncesi Leighton adlı müzede de çinilerinin sergilendiğini anımsatarak, bunlardan dolayı kendisine festivalde sunum ve sergi imkanı sağlandığını anlattı.
Festival logosunda Selçuklu motifleri kullanılmasının önemine işaret eden Yiğit, ''Günümüzde dinler diyaloğu arayışında olan dünyaya nur sembolüyle mesaj verilecek'' dedi.
Yiğit, 80 parça çinisinin de sergileneceği festivalde katılımcılara hediye etmek için 4.5 santimetre en, 5 santimetre boya sahip 200 çini pano yaptığını dile getirerek, bunda hem geleneksel Türk-İslam motiflerini hem de Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtım sembolü lale figürünü birleştirdiğini kaydetti.
Çinide, Arapça ''nur'' yazısının bittiği bölümden dalıyla çıkan lale resmi bulunduğu bilgisini veren Yiğit, şöyle konuştu:
''Hediyeleşmek dinimizde, kültürümüzde, medeniyetimizde vardır. Hem hediyeleşmek hem de Türkiye'nin bir tanıtımı olur diye düşündüm ve bu çinileri hazır hale getirdim. Oraya gelen sanatseverlere, festivalin teması nur kelimesine katkı sağlamak, nurun anlamı ve mesajının unutulmaması amacıyla hediye edeceğim. Aynı zamanda lale motifiyle ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamayı amaçlıyorum. Hazreti Adem bir nurdur, bütün insanlığın nurudur. Hazreti Musa, Hazreti İsa, Tevrat, İncil, en son bunları tamamlayan Hazreti Muhammed ve Kur'an-ı Kerim birer nurdur. Bütün dinleri kapsadığı için insanlarda bu çinilerin anısı olacaktır.''

-''EVİ MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLEN LEİGHTON, ÇİNİ VE HAT HAYRANIYDI''-
İsmail Yiğit'in danışmanı Okan Özsoy da Leighton House adlı müzenin, 1830-1896 yılları arasında yaşayan Sir Frederic Lord Leighton anısına kurulduğunu hatırlattı.
Leighton'un yaşamı boyunca çini ve hat eserlerine duyduğu hayranlıkla çok sayıda eseri koleksiyonunda biriktirdiğini anlatan Özsoy, ''Leighton'un biriktirdiği eserlerinin bulunduğu evi, o öldükten sonra müze olarak düzenlenmiş. Müzenin restorasyonu sırasında çini ve hat konusunda bizden destek aldılar, şimdi de festivale davet ettiler. Sanatçımız İsmail Yiğit sunumlarda bulunacak, çini gösterileri yaparak bize ayrılan stantta sanatseverlerle buluşacak'' diye konuştu.
Özsoy, festivalin 12 Aralıkta sona ereceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com