Sanatla Açılan Farklı Pencere

Sanatla Açılan Farklı Pencere
Engellilerin seramik hamurlarına şekil verip boyayarak ürettiği 60'tan fazla eserden oluşan sergi, Belediye Kültür Sarayında açıldı.

Engellilerin seramik hamurlarına şekil verip boyayarak ürettiği 60'tan fazla eserden oluşan sergi, Belediye Kültür Sarayında açıldı.

Kütahya'da bir grup zihinsel engellinin topluma kazandırılması ve sanatsal becerilerinin artırılması amacıyla düzenlenen eğitim programı kapsamında hazırlanan seramik eserler sergileniyor. Kütahya Sanatsever Gençlik Grubu'nca yürütülen ''Sanatla Açılan Farklı Pencere'' projesi, 3 ay süresince Yenidoğan Mahallesi'ndeki Özel Ana Sultan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 10 engellinin katılımıyla uygulandığı açıklandı.
Engellilerin seramik hamurlarına şekil verip boyayarak ürettiği 60'tan fazla eserden oluşan sergi, Belediye Kültür Sarayında açıldığı belirtildi.
Proje koordinatörü ve Atatürk Lisesi beden eğitimi öğretmeni Muharrem Önver, serginin açılmasından sonra yaptığı açıklamada, Türk Ulusal Ajansının hibe desteği sağladığı Sanatla Açılan Farklı Pencere projesinin dört gönüllü gençten oluşan Kütahya Sanatsever Gençlik Grubu'nca hazırlandığını vurguladı.
Özel Ana Sultan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şükriye Soyutemiz ile Kütahya Sanatsever Gençlik Grubu Lideri Fadime Gül'ün desteğiyle yürütülen projede amaçlarına ulaştıklarını belirten Önver, konuşmasını şöyle sürdürdü.
''Proje 12 Ekimde başlatıldı. 3 aylık süreçte toplam 10 zihinsel engelliye 60'ın üzerinde seramik eser yaptırıldı. 3 uzman bu çalışmalarda görev aldı. Eğitim sürecinde ciddi anlamda el becerileri güçlü engelliler olduğunu gördük. Bizim amacımız da zaten ailelerde var olan tükenmişlik duygusunu azaltarak engellilerin evdeki serbest zamanlarında bu faaliyetleri yapmalarıydı. 3-4 engelli yeteneklerini geliştirdi. Engellilerin evlerine giderek ve kurumlarında takip ederek bu çalışmaları devam ettirmelerini sağlayacağız.''
Önver, eğitim sürecinde çalışmaların son derece keyifli geçtiğini kaydederek, ailelerin engelli çocukları sürekli ilgiye, bakıma gereksinim duydukları için bıkkınlık, tükenmişlik duygularıyla başa çıkmaya çalıştığına dikkati çekti.
Engellilerin sürekli stres altında olduklarından normal yaşam sürme ve sosyal yaşama uyum sağlamada güçlük yaşadığına işaret eden Önver, ''Ailelerin bu duygularla baş edebilmeleri, durumlarını kabullenip çocuklarına daha fazla yararlı olabilmeleri için seramik, resim, el becerileri, plastik sanatlar gibi sanatsal aktiviteler araç olarak kullanılabilir'' dedi. (İ. BOZ)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com