Sanayi Bakanı CHP'yi Eleştirdi!

Sanayi Bakanı CHP'yi Eleştirdi!
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de CHP'yi eleştirdi. İşte ayrıntılar...

Nihat Ergün, CHP'deki iç çekişmelerin bitmesi gerektiğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, karşılarında güçlü bir muhalefet görmek istediklerini söyledi. Muhalefet partilerinin iç sorunlar nedeniyle, doğru politikalar üretemediklerini ifade eden Ergün, askerin resepsiyon tavrının Türkiye'da rahatsızlık yaşattığını iddia etti. Ergün, PKK'nın barış için silah bırakarak dağdan inmeleri gerektiğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Haber Türk'te katıldığı bir programda siyasette ve ekonomideki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İSTİKRARIN SAĞLANMASI GEREK
CHP'deki krizi nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta Bakan Ergün, Türkiye'deki ana muhalefet partisinde denetimle ilgili istikrarsızlığın ortaya çıkmış olmasını kendilerinin de iyi karşılamadığını söyledi. Yönetimde istikrarın sağlanması gerektiğine işaret eden Ergün şunları söyledi:

"Umarız çabuk çözüme kavuştururlar. Çünkü demokrasi sadece iktidarın olduğu bir sistem değil, sağlıklı bir muhalefetin olduğu bir sistem. Tek demokrasi adına sağlıklı bir muhalefetin olabilmesini biz iktidar olarak gerçekten canı gönülden arzu ediyoruz. İnşallah kısa sürede toparlanırlar ve esas siyasi aktivitelere, topluma dönük projelere, hatta iktidarın sağlıklı eleştirisine yönelirler''

BAKAN ERGÜN'DEN MUHALEFETE DERS
İktidarın kendini gözden geçirmek açısından muhalefetin sağlıklı eleştirisine ihtiyaç duyan bir yapıda olduğuna işaret eden Bakan Ergün, bunun her zaman böyle olduğunu ama zaman zaman muhalefetteki bu yönetim istikrarsızlık nedeniyle, muhalefettin iktidarı sağlıklı bir şekilde eleştirme fırsatı bulamadığını anlattı. İşte Ergün'ün muhalefetten istediği asıl şey:

''Eleştirilere bakıyoruz zaman zaman bu savrukluk, yönetimdeki boşluk, istikrarsızlık, iktidara yönelik eleştirilere de yansıyor. İktidarın eleştirilmesinde bir savrukluk var. Mesela eleştirilmeyecek konularda eleştirilere odaklanılıyor, eleştirilecek konular varsa bunlar ihmal ediliyor. Yanlış yerden konuya giriliyor. Bunların hepsi bence muhalefet partilerindeki yönetimlerle ilgili istikrar sorunlarının çözülememiş olmasından kaynaklanıyor. O nedenle bir an evvel çözüme kavuşturmalarını biz de bekliyoruz.''

TERÖR BİTERSE MESAFE KAZANIRIZ
Terör örgütü PKK'nın eylemsizlik kararını uzatmasına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da Ergün, terörle mücadelenin uzun soluklu bir konu olduğunu, PKK'nın terör örgütü olmaktan vazgeçmesinin artık silahla bir yere varılmayacağının anlaşılmış olması ve militanlarının silahtan vazgeçerek evlerine dönmesi, dağdaki insanların bu işten vazgeçmesinin çok önemli olduğunu anlattı. Ancak bunun kolay bir süreç olmadığını belirten Ergün, şöyle konuştu:

''Çok önemli gelişmeler bunlar. İyi yönetilmesi gereken bir süreç. Fakat Türkiye bu problemi şu önümüzdeki birkaç ay içerisinde, önümüzdeki bir yıl içerisinde bir sağlıklı çözüme kavuşturduğunda gerçekten Türkiye'nin ekonomik olarak da, dış politikada da, iç siyasette de çok önemli mesafeler alacaktır. Çok önemli mesaimizi, enerjimizi biz bu konulara harcıyoruz''

29 EKİM RESEPSİYONU
29 Ekim Resepsiyonuna katılmayan komutanların görevlerinden alınmaları gerektiğine ilişkin söylemlerin bulunduğunun sorulması üzerine de Bakan Ergün, Resepsiyonun Cumhurbaşkanı tarafından verildiğini, davetli sayısı ve davete gidenlerin belli olduğunu kaydetti. Ergün şöyle devam etti:

''Açıkçası Türkiye'ye yakışmayan bir manzaraydı. Tabi hatırlıyorsunuz, Cumhurbaşkanı'nın seçimi sırasında da (Eşi başörtülü olan birisi Cumhurbaşkanı olabilir mi?) tartışmaları oldu. (Seçilirse ne olur?) tartışmaları oldu. Bu tartışmaların hepsi aslında boş tartışmalardı. Fakat sabırla o tartışmalar göğüslendi. Çünkü bu tür sorunların çözümü için zamana ve sabra ihtiyaç vardır. Sabırsızlık bu sorunların çözümünü de kolaylaştırmıyor aslında. Herkesin daha sağduyulu hareket etmesi bir masanın etrafında oturması (Neden böyle bir konuşu tartışıyoruz. Bu konu bir hukuk konusu, bir laiklik konusu değildir. Bu konu bir insani konudur. İnsani bir durumdur. Biz insani bir durumu, bir laiklik konusu haline, bir hukuk konusu haline getirirsek tartışmaları içinden çıkılmaz bir hale getireceğiz) diye sağduyulu bir şekilde oturup konuşulması gerekirken biraz zaman kaybettik.

''BU DAVETE ASKERLERİN DE İCABET ETMESİ GEREKİRDİ''
Cumhurbaşkanımız da bu Cumhuriyet Bayramı'ndan itibaren tek resepsiyonla herkesi davet etti. Tabi bu davete askerlerin de icabet etmesi gerekirdi. icabet etmediler. Çünkü geçen sefer de askerler arasında bir resepsiyon uygulaması başlatmışlardı. Ben bunların aşılacağını düşünüyorum. Bunlar Türkiye'ye yakışmayan görüntüler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com