"Sanayi ihracatla büyüyor"

Sanayi ihracatla büyüyor
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Yorgancılar: "Ekonominin çekici gücü ihracata dayalı sanayi üretimi olacak. Bunun sürdürülebilir olması için uygun koşullarda finansman ve Eximbank kredilerine büyük rol düşüyor"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonominin çekici gücünün ihracata dayalı sanayi üretimi olacağını belirterek, "Bunun sürdürülebilir olması için uygun koşullarda finansman ve Eximbank kredilerine büyük rol düşüyor" dedi.

Yorgancılar, yaptığı açıklamada, açıklanan dış ticaret, sanayi üretim endeksi ve ödemeler bilançosuna ilişkin ocak ayı verilerini değerlendirdi.

Verilerin ortak noktasını "dış talepli üretim artışı"nın oluşturduğunu belirten Ender Yorgancılar, "İmalat sanayi üretimi geçen yılın ocak ayına göre bu yılın ocak ayında yüzde 7,7 oranında artarken, aynı dönemde ihracatının da yüzde 9,3 artması bu görüşü destekliyor. Bu gelişmenin arkasında ise döviz kurlarında yaşanan artış bulunuyor. Ekonomik ve siyasi nedenlerle iç talep yavaşlarken, sanayicimizin dış pazarlara yönelmesinden başka şansı yoktu. Böylesi bir iklimde kurların yüksek olması ihracatçıya nefes aldırdı" bilgisini verdi. 

Sanayici ve ihracatçının uzun süre düşük kurlar ile ihracat yapmaya çalıştığını dile getiren Yorgancılar, "Ekonominin çekici gücü ihracata dayalı sanayi üretimi olacak. Bunun sürdürülebilir olması için uygun koşullarda finansman ve Eximbank kredilerine büyük rol düşüyor" ifadelerine yer verdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ocak ayı verilerine göre sanayi sektörü üretiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 oranında, 2013 yılı Aralık ayına göre ise mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 1,1 oranında arttığına dikkati çeken Yorgancılar, şu değerlendirmede bulundu: 

"Sanayi sektörünün temel bileşeni olan imalat sanayinde ocak ayında üretim bir yıl öncesine göre yüzde 7,7, aralık ayına göre ise yüzde 1,3 oranında arttı. Burada çok önemli bir gelişme ise ara malları imalatının geçen yıla göre yüzde 9,3 oranında artmasıdır. Ocak ayında ara malları ithalatının yüzde 3,2, ihracatının yüzde 6,7 oranında artması da kur artışlarının yerli ara malı üreticileri için uygun bir ortam yarattığını ortaya koyuyor. Böylece yüksek faiz, düşük kur tercihinin yapıldığı dönemlerin ekonomiye verdiği zarar çok daha net ortaya çıkıyor."

- Sıcak para çıkışı

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, sıcak para çıkışı ile ilgili şöyle dedi: 

"Ocak ayında yurt dışından net bir sermaye girişi değil, 3,1 milyar dolarlık çıkış olurken, 4,8 milyar dolarlık cari açık gerçekleşmiştir. Sıcak paraya olan bağımlılığın daha fazla artmaması için ekonomik ve siyasi istikrarın bir an önce sağlanması, siyasetin dilinin yumuşaması gerekiyor. Ayrıca bu koşullardan fırsat çıkarmak için Türkiye'nin yeniden sanayileşmeye odaklanması, sanayi yatırımlarına uygun kredi, arazi, enerji sağlanması, reel kurların gerilememesi gerekmektedir. İnşaat değil, inovatif üretim yapan bir ülke olmanın yolu buradan geçmektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com