Sanayide cirolar geriledi

Sanayide cirolar geriledi
Sanayide cirolar, imalat sanayiindeki düşüşlere bağlı olarak, Ağustos ayında bir önceki aya göre geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sanayi Ciro Endeksi verilerine göre, Ağustos ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı.

Toplam ciroların gerilemesi, sanayinin motor gücü sayılan imalat sanayi sektöründeki ciroların yüzde 0.8 azalmasından kaynaklandı. Aynı dönemde, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün cirolarında ise bir değişim olmadı.

İmalat sanayi alt sektörlerinden en büyük düşüş yüzde 9.1 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretiminde gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 8.7 ile giyim eşyalarının üretimindeki cirolar ve yüzde 5.9 ile deri ve ilgili ürünlerin üretimindeki çirolardaki düşüşler izledri.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5.1 ile enerjide gerçekleşti.

CİRO ARTIŞLARI

Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek ciro artışı ise yüzde 24.1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti.

Bu artışı yüzde 17.1 ile diğer ulaşım araçlarının üretimi ve yüzde 11.0 ve mobilya dışındaki ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri sektörünün cirosu izledi.

YILLIK ARTIŞLAR

TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.7 arttı.

Yıllık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektöründe cirolar yüzde 9.5 ve imalat sanayi sektöründe cirolar yüzde 11.8 arttı.

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com