Sandıktan yine kriz çıktı

Sandıktan yine kriz çıktı
Mayıs ayındaki seçimler sonrası hükümet kurulamaması nedeniyle tekrar sandık başına giden Yunan halkı, bir kez daha AB’nin kurtarma planını savunan Yeni Demokrasi’yi birinci yaptı. Samaras, PASOK’la hükümet kurmayı deneyecek.

Avrupa’nın da dört gözle beklediği Yunan genel seçimlerinde dün de istikrarı sağlayabilecek bir tek parti iktidarı çıkmadı. Ülke siyasetinin demirbaşlarından merkez sağ partisi Yeni Demokrasi (YD) yüzde 29.5 oy oranıyla, Brüksel kaynaklı bütçe kesintilerini şiddetle reddeden radikal sol koalisyon SİRİZA’yı az farkla geçerek sandıktan birinci çıktı.

Yüzde 27.1 oy alan SİRİZA’nın ardından sosyalist PASOK partisi yüzde 12’yle üçüncü oldu. Birinci partiye fazladan verilen 50 sandalyenin de eklenmesiyle 128 vekile ulaşan YD’nin, 33 vekile sahip PASOK’la hükümeti oluşturması kağıt üzerinde mümkün gözükse de koalisyon kurulup kurulmayacağı yine belirsiz kaldı. Seçim sonrası ilk açıklamasında YD lideri Andonis Samaras uluslararası kamuoyu ve para piyasalarını yatıştırma amacıyla “Yeni bir macera olmayacak, Yunanistan olarak şimdiye kadar imzaladığımız anlaşmalara saygılıyız, üstlendiğimiz yükümlülükleri uygulayacağız” ifadesini kullandı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com