Sandy Kanada'ya ilerliyor

Sandy Kanada'ya ilerliyor
ABD'nin kuzeydoğu kıyılarında büyük yıkıma yol açan Sandy fırtınası Kanada'ya ilerliyor. Fırtına, ABD'de 40 kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişi elektriksiz kaldı, ulaşım sistemi çöktü.

Karayipler'de 70 kişinin ölümüne neden olan fırtına ABD'de büyük yıkıma yol açtı. 40 kişi öldü. 8 milyon ev ve işyerin elektrik verilemiyor. Toplu ulaşım sistemi çöktü, havaalanları kapandı. Borsa'da 1888'den beri ilk kez iki gün üst üste işlem yapılamadı. New York'ta 18 kişinin öldüğü açıklandı. Kentte toplu taşımacılık yapılamıyor. Fırtına Manhattan'ın orta kesimlerinde deniz sularının rekor seviyede kabarmasına yol açtı.
 
ELEKTRİK YOK
 
Amerikan Enerji Bakanlığı'nın açıklamasında göre fırtına nedeniyle en az sekiz milyon ev ve işyerine hâlâ elektrik verilemiyor.
 
İki gündür kapalı olan New York borsanın bugün açılması planlanıyor. Borsa en son 1888'de iki gün kapalı kalmıştı.
 
108 yıl önce hizmete giren New York metrosu da Sandy fırtınasında ağır hasar gördü.
 
Tünellerin ve teçhizatın sular altında kalması nedeniyle metronun yeniden hizmete girmesinin günler alabileceği belirtiliyor.
 
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, metro için zaman veremeyeceklerini ancak otobüslerin bugün çalışmaya başlayabileceğini söyledi.
 
Pistlerin sular altında kalması nedeniyle New York'ta tüm büyük havaalanları kapalı. Ancak John F Kennedy ve New Jersey'deki Newark havaalanlarının Türkiye saatiyle 13.00'ten itibaren kısmen hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.
 
Bloomberg, New York'un büyük bölümüne elektrik verilmesinin de 2-3 gün alabileceğini söyledi.
 
New Jersey ile New York'a arasındaki tren seferlerinin en az bir hafta daha yapılamayacağı kaydediliyor.
 
CUMHURİYETÇİ VALİ, DEMOKRAT OBAMA’YI ÖVDÜ
 
ABD Başkanı Barack Obama, 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimi için yürüttüğü kampanyaya iki gün önce ara vermişti. Obama'nın bugün de seçim gezisine çıkmayacağı açıklandı.
 
Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise seçim gezilerine Salı akşamı tekrar başladı. Romney, Ohio'da seçim konuşmalarının yapılacağı salonda sırtınadan etkilenenlere yardım dağıttı.
 
Mitt Romney'nin güçlü destekçisi New Jersey'in Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie, Demokrat Partili Obama'yı felakette gösterdiği liderlik için övdü.
 
Christie CNN televizyonuna "Dün Başkan'la üç kez konuştum. Eyaletimize büyük destek verdi, çok yardım etti. Bir kere bile seçimden söz etmedi" dedi.
 
Sandy kasırgasının maliyetinin 30-40 milyar doları bulacağı belirtiliyor. 2005'te New Orleans'ı yerle bir eden Katrina kasırgasının yol açtığı zarar 100 milyar dolara ulaşmıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com