Şans oyunları da özelleşiyor

Şans oyunları da özelleşiyor
Milli Piyango'ya ait şans oyunlarının özelleştirilmesi sürecine yardımcı olmak üzere Pglobal şirketi ile sözleşme imzalandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), şans oyunlarının özelleştirilmesine ilişkin çalışmaları hızlandırdı. Bu kapsamda danışmanlık hizmeti alımı için Pglobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. ile sözleşme imzalandı. İkincil mevzuat, ihale dokümanları ve değer tespitine yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından, 2013'ün 2. çeyreğinde ihale ilanına çıkılması hedefleniyor.
 
İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ
 
Şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesine ilişkin ilk ihale, 7 Mayıs 2009'da yapıldı ancak teklif sahiplerinin açık artırmada fiyatlarını yükseltmemeleri sonucunda iptal edildi.
 
Bu tarihten sonra, şans oyunlarının lisans verilerek özelleştirilmesi yönteminin yanı sıra, idarenin kısa vadede şans oyunlarının işletimine yönelik ihtiyaç duyabileceği teknolojik altyapının karşılanması amacıyla şans oyunlarının düzenlenmesi ve bu kapsamdaki iş ve hizmetlerin tüzel kişilere yaptırılabilmesine de imkan tanıyan yasal düzenleme gerçekleştirildi.
 
HASILATTAN PAY VERİLECEK
 
Karşılığı nakit olmak üzere şans oyunlarını planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan lisans, 10 yıllık dönem için yeni bir operatöre/lisans sahibine, elde edilecek hasılattan belli oranda pay verilmesi suretiyle devredilecek.
 
Bu oran, her yıl için hasılatın yüzde 25'i, ayrıca şans oyunları satış gelirleri dışında elde edilecek diğer gelirlerin de yüzde 28'i şeklinde olacak. Bu dönem süresince de Milli Piyango İdaresi denetleme ve düzenleme görevini yürütecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com