Sansür kaldırılalı 104 yıl oldu ama...

Sansür kaldırılalı 104 yıl oldu ama...
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapana, yazana, çizene, hatta Başbakan'ın hoşuna gitmeyen soruyu sorana bedel ödetiliyor" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basından sansürün kaldırılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Basından sansürün kaldırılışının 104. yılındayız ama, ne yazık ki ülkemizde basılmamış kitap suç sayılıyor, yüze yakın gazeteci içerde ve iktidar tarafından gazetelerin televizyonların künyelerine, köşelerine, programlarına müdahale ediyor" dedi.
 
"Ne yazık ki, mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapana, yazana, çizene, hatta Başbakan'ın hoşuna gitmeyen soruyu sorana bedel ödetiliyor" ifadelerini kaydeden Kılıçdaroğlu, 104 yıl önce basından sansürün kalkmış olmasına rağmen bugün halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkı için özgür basın mücadelesi verdiklerinin altını çizdi.
 
"Sansür hepimizin sorunu olmalı"
 
Kılıçdaroğlu, sansürün halkın doğru bilgilendirilmesinin ve çok sesliliğe uygun olarak sandık başında tercihini özgür yapmasının, hak aramasının önündeki engel olduğunu belirterek, "Sansür hepimizin sorunu olmalı ki, sansür ve baskı nedeniyle elinden kalemi, köşesi alınan, programları yasaklanan, yöneticilikten el çektirilen, hapse atılan gezetecilerle el ele omuz omuza olalım" dedi.
 
"Tutuklu gazeteci ve milletvekili ayıbından kurtulalım"
 
"Ayrıca milletveki seçildiği halde yemin etmesine bile izin verilmeyen tutuklu gazeteci ve milletvekili ayıbından kurtulalım" ifadelerini kullanan Genel Başkan, kalemini demokrasi, insan hakları ve halkın çıkarı için kullanan, çoğulculuk ile çok sesliliği savunan basın mensuplarına sansürsüz günler diledi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com