Sansür telefonu ülkeyi karıştırdı

Sansür telefonu ülkeyi karıştırdı
Almanya'da 2'nci Devlet Kanalı ZDF'yi telefonla arayarak, rakip SPD'nin parti kongresi ile ilgili haberi yayınlamaması telkininde bulunan CSU sözcüsü Hans Michael Strepp, istifa etmek zorunda kaldı.
Almanya'da, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU), medyaya sansür girişiminde bulunduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü. 

Devlet kanalları ARD, ZDF, Deutsche Welle başta olmak üzere televizyon kanalları CSU'dan gelen sansür telefonuna geniş yer verdi. ZDF kanalını pazar günü telefonla arayarak, rakip Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Bavyera'daki eyalet kongresiyle ilgili haberi yayınlamaması telkininde bulunduğu ortaya çıkan CSU sözcüsü Hans Michael Strepp, istifa etmek zorunda kaldı. CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, bunu kaçınılmaz bir adım olarak nitelendirdi. Sadece Bavyera eyaletinde teşkilatı bulunan CSU'nun, Başbakan Angela Merkel'in Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi'nin kardeş partisi konumunda olduğu belirtildi.
 
ZDF: Yayına müdahale girişimi
 
CSU sözcüsü Hans Michael Strepp'in geçen hafta sonu Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF'i telefonla aradığı CSU, hem de ZDF tarafından doğrulanırken, konuşmanın içeriğiyle ilgili iki taraf farklı görüşler ileri sürdü. ZDF, Strepp'in çok net bir şekilde yayına müdahale girişiminde bulunduğunu belirtirken, Strepp bunu kabul etmemiş, ancak çarşamba günü ZDF Genel Yayın Yönetimine yazdığı mektupta, bu tür bir izlenim doğduğu için özür dilemişti.
 
ZDF Genel Müdürü Thomas Bellut, Strepp'in telefondaki niyetinin çok açık olduğunu belirterek, görüşmenin içeriğiyle ilgili ayrıntıları açıkladı. Strepp'in telefon görüşmesini yaptığı editör, konuşma içeriğini şöyle özetledi:
 
"Strepp, SPD'nin eyalet kongresi ile ilgili diğer yayın kuruluşlarından ne ARD'nin ne de Phoenix'in haber geçeceğini belirterek, bundan haberimiz olup olmadığını sordu. Bu konuda bir haber yayınlamayı planladığımıza dair bilgi edindiğini söyledi. Ve programa karışma niyeti olmadığını, ancak, tek yayınlayan kanalın ZDF olması durumunda sonradan tartışmalar çıkabileceği konusunda endişesini zamanında iletmiş olmak istediğini kaydetti."

Bellut, Strepp'in pazar günü boyunca başka ZDF birimleriyle de temasa geçmeye çalıştığını, sabah erken saatlerde Münih kentindeki ZDF stüdyosu yöneticisine telefonla kısa mesaj göndererek, haberle ilgili bilgi istediğini açıkladı. Bellut'un daha sonra Münih'teki başka bir ZDF yetkilisini telefonla aradığı, ardından ZDF haber merkezi yöneticisine kısa mesaj gönderdiği, girişimleri sonuç vermeyince doğrudan haberi yayınlayacak programın yazı işlerini telefonla arayarak isteğini ilettiği ifade edildi. ZDF Genel Yayın Yönetmeni Peter Frey, "CSU sözcüsü pazar günü ZDF'in başka bir partiyle ilgili haberine çeşitli yollardan müdahale etmeye çalışmıştır" diye konuştu.
 
Sosyal Demokrat Parti Bavyera Eyalet Teşkilatı, pazar günkü kongresinde, 2013 sonbaharında yapılacak eyalet meclis seçimlerinde CSU'lu Başbakan Seehofer karşısında yarışacak adayını belirlemişti. SPD'nin adayı Münih Belediye Başkanı Christian Ude'nin Seehofer karşısında zorlu bir rakip olacağı değerlendirmeleri yapılıyor.
 
Bavyera Eyaleti Başbakanı ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, ZDF'in yayınına müdahalenin kabul edilemez olduğunu bildirdikten sonra sözcüsünün istifasını kabul etti, "Bu kaçınılmaz bir adım. İstifa doğru ve gerekliydi" dedi.
 
Gazetelerdeki yorumlar
 
Almanya'da koalisyonun küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi sözcüsünün haber akışına müdahale girişimi, Alman gazetelerinde de geniş yer buldu. Yorumlardan bir bölümü şöyle:
 
* Süddeuschte Zeitung: Olanlar, Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi'ne medya ile ilişkilerin bir süre bozulacak olmasının da ötesinde ciddi bir zarar verdi. Önemli bir seçim yılı olan 2013 yaklaşırken CSU çirkin bir yüzünü göstermiş oldu.
 
* Der Tagesspiegel; Politikacıların bu tarz aptallıkları, gazetecilere göğsü kabarmış bir şekilde 'bağımsızlığımı kanıtladım' diyebilme zevki veren bir fırsattan başka birşey değil. Gazetecilik anlayışının direğinden dönen kırmızı kartlık bir faul, hem de bir kamu yayın kuruluşunda bedava cesarete dayalı bir şova dönüşüyor.
 
* Berliner Zeitung: Bundan onlarca yıl önce siyasi partiler, kamu yayıncılığı yapan kurumların denetim kurullarını ele geçirdi. Hıristiyan Sosyal Birlik Partili sözcünün anlamadığı bu: Etkileme içeriden yapılıyor, dışarıdan değil.
 
* Allgemeine Zeitung: CSU sözcüsü telefonu açtığında gerçekte ne oldu? Eski bir savcı, yargıç ve parti sözcüsü olarak bu kişi, ne yaptığının farkında değil mi? Yoksa politikada kariyer yapmaktan vazgeçti de mesleki anlamda bir intihara mı kalkıştı? Sanırım cevabı artık herkes biliyor: CSU, Sosyal Demokrat Partili rakibi Christian Ude'yi çok ciddiye alıyor. Hem de gazetecilere baskı yapmaya kalkışacak kadar.  (EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com