Sansürlü sayı kitap oldu!

Sansürlü sayı kitap oldu!
NTV Tarih dergisinin Gezi kapağı yüzünden basılmayan sayısı kitap oldu.

NTV Tarih dergisinin Gezi kapağı yüzünden basılmayan Temmuz sayısı kitap oldu. Geliri ise Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin ailelerine gidecek.

53 sayı boyunca başarılı bir çizgide yayın hayatını sürdüren NTV Tarih dergisi, Temmuz sayısı için “Yaşarken Yazılan Tarih” başlığıyla Gezi olaylarını konu alan bir kapak hazırlamış ve bu kapak derginin sonu olmuştu.

Doğuş Yayın Grubu’nun bu kararının ardından NTV Tarih Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü istifa ettiğini açıklamıştı.

NTV Tarih ekibi daha sonra bir internet sitesi kurarak yayınlanmayan o dergiyi ‘Yaşarken Yazılan Tarih’ adıyla internette yayınlamıştı.

NTV Tarih’in yayımlanmayan sayısı şimdi de kitap olarak sevenleriyle buluştu. Fevkalade kitap: Yaşarken Yazılan Tarih adıyla tüm kitapçılarda satışa sunulan kitabın geliri sie Gezi hadiselerinde hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerine gidecek.

Metis Yayınları kitabı satışa şu sözlerle sundu:

Gezi Direnişi sayısını, hem bu direnişi hem de Türkiye’de iktidar ile sermaye medyası arasındaki ilişkileri belgeleyen —ve dileriz, günü geldiğinde çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız— bir kitap olarak yayımlıyoruz.

Eski NTV Tarih Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, kitapla ilgili şunları yazdı:

“Biz de NTV Tarih dergisi olarak, olayları tarihselleşecek özgün çerçevesi içinde bütün yönleriyle okurlarımıza sunmaya hazırlanırken, her zamanki gibi işimizi yapıyor, 54. sayımızı oluşturduğumuzu sanıyorduk.

“Yanılmışız. Meğer o hummalı çalışma, bu kitabı oluşturmak içinmiş. Hazırladığımız sayının basılmayacağı,üst yönetim kararı olarak bildirildi, ardından dergi tümden kapatıldı.
“Mamafih onca emekle, zamana karşı yarışarak “yaşarken yazılan tarih” kapağı altında hazırlayıp matbaaya gönderdiğimiz “Fevkalade Nüsha”, bu kapatmaya rağmen tarihin tozlu sayfalarına karışmıyor. “Fevkalade Kitap” olarak yayımlıyoruz. Artık hem Gezi direnişinin hem de Türkiye’deki medya-siyaset ilişkilerinin belgesi, gerçek koleksiyon değeri taşıyan bir kaynak var elinizde. Önce internet ortamında yayımlamıştık, şimdi de kitap olarak sunuyoruz.

Tarih durmaz, durdurulamaz.

“Bu daha başlangıç”, yeniden buluşacağız.”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com