''Sansürün amacı fişlemedir!"

''Sansürün amacı fişlemedir!"
CNN Türk'te yayınlana Dört Bir Taraf programının yorumcularından Kadri Gürsel, internet sansürünü eleştirdi.

Yeni düzenleme ile birlikte Meclis gündemine taşınacak olan 'İnternet Yasası' getireceği yasaklar tartışılmaya devam ediyor.

YASANIN AMACI İNSANLARI FİŞLEMEK!

Dün akşam ekran gelen Dört Bir Taraf programında, konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Kadri Gürsel, 'Torba Yasa ile birlikte internete ciddi bir sansür geliyor. Aynı zamanda da gözetleme geliyor. İnsanlar internetteki davranışlarıyla fişlenecekler. Bu Türkiye'de iletişim özgürlüğüne, bilgi edinme özgürlüğüne karşı tasarlanmakta olan ciddi bir kısıtlama girişimidir.' dedi."AİLEYİ KORUMA" GEREKÇESİ SADECE KILIF

Gürsel, internet yasaklarının açıklanan amacı olan 'Aileyi korumak'la ilgisi olmadığını, sansürün Türkiye'deki siyasi gidişatla ve İktidar'ın toplumu ve toplumdaki bazı aktörleri denetleme, gözetleme ve onların bilgiye erişiminin engellenmesinin amaçlandığını söyledi.

İnternet yasaklarında iki maddenin önemli olduğunu vurgulayan Kadri Gürsel, 'Mahkeme kararı olmadan TİP Başkanı ve ilişkili olduğu bakanlığın emri üzerine WEB sitelerine erişim engellenecek' olmasının, keyfi erişim yasaklarına neden olacağını belirtti.

TOTALİTER REJİMLERİN UYGULAMALARINI ANDIRIYOR

İkinci husus ise internet sağlayıcılarının depoladığı bilgiler aracılığıyla neleri arattığımız, hangi sitelere girdiğimizin iki sene boyunca saklanacağını ifade eden Gürsel, 'Bu korkunç bir durum. Yani sizin internette attığınız her adımı Hükümet izliyor olacak. Bu benim aklıma Çin, Rusya, İran gibi internet üzerinde ciddi sansürler uygulayan baskı rejimlerini getiriyor.' dedi. Kadri Gürsel, internet yasaklarının, Türkiye'deki gidişatın çok kötü yönde olduğunu gösteren bir örnek olduğunu sözlerine ekledi.

AMAÇ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAK

"Bu düzenlemeyi tartışmalıyız. Yasa bu haliyle kabul edilirse Türkiye'de bilgi edinme özgürlüğü kısıtlanacaktır. Bu, başka özgürlüklerin kısıtlanmasını da beraberinde getirecektir." açıklamasında bulunan Gürsel, mahkeme kararı olmadan, keyfi sebeplerle erişimin engellenebilecek olmasının, ifade özgürlüğünün önünü kesmeyi amaçladığını söyledi.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com