'Şantaj gazeteciliğine karşıyız'

'Şantaj gazeteciliğine karşıyız'
BİK Başkanı Sakarya'da öldürülen iki gazetecinin duruşmasını takip etti.
 BASIN İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın İlan Kurumu'nun iki görevlisini öldürmek suçundan yargılanan yerel gazete sahibi Adnan Uyumaz'ın duruşmasını takip için geldiği Adapazarı'nda, şantaj haberciliğinin bittiğini, iyi niyetle gazetecilik yapmak isteyenin yanında olacaklarını söyledi.
 
Adapazarı'nda geçtiğimiz yıl gazetesini denetlemeye gelen Basın İlan Kurumu Sakarya Şube Müdürü Recep Bolat ve kurum çalışanı Devrim Özergin'i öldürüp yerel gazete çalışanı Mustafa Süke'yi yaralayan, aynı zamanda o tarihte Adapazarı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı da olan yerel Anadolu Gazetesi imtiyaz sahibi Adnan Uyumaz'ın yargılanmasına bugün devam edildi.
 
Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün 4'ncü celsesi görülen ve karara çıkması beklenen davada, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ile yargılanan Adnan Uyumaz'ın avukatları ek süre isteyince duruşma 11 Ekim tarihine ertelendi.

OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
 
Davaya izlemek üzere Adapazarı'na gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, adliye çıkışı gazetecilere dava süreci ve basınla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Atalay, duruşmanın ertelenmesinin yargının kararı olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
''Ancak biz Basın İlan Kurumu olarak gerek şehitlerimizin aileleri, gerekse burada bulunan medya mensubu arkadaşlarımız, olaydan etkilenen arkadaşlarını kaybeden Basın İlan Kurumu mensupları olarak bu olayın takipçisiyiz. Gerçekten acımız büyüktü. İki önemli şehit verdik. Bir arkadaşımız da yaralandı, hayati tehlikeyi zor atlattı. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Biz her zaman söyledik. Adalet yerini bulsun arzumuz her zaman devam ediyor. Biz yargıya güveniyoruz. Mahkeme ertelendi, söylenecek birşey yok. Bundan sonra karar yüce yargınındır diyorum."

DENETLEME YETKİMİZİ KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ
 
Atalay bir gazetecinin, "Bu tip davaların olmaması için çeşitli kararlar aldınız bu kararlar ne aşamada?" diye sorması üzerine, ''Zaten Basın İlan Kurumu'nun mevzuatında denetlemelerle ilgili elinde yeterince yetkiler vardı. Bu yetkileri kullanırken de mümkün olduğu kadar gazeteleri sıkıntıya sokmayacak, gazetecileri mağdur etmeyecek ama onlarında eksiklerini giderip kamu ilanları almalarını sağlayacak bir formül gibi elimizde yetkiler de var. Biz bunu alabildiğine iyi niyetle kullanmaya çalışıyoruz. Hep yeşertmeye çalışıyoruz. Yarınlara hazırlamaya çalışıyoruz meslektaşlarımızı. Bir yandan korumaya çalışıyoruz. Onların haklarını alıp almadıklarını, daha iyi maaş alıp almadıklarını, ilan alan gazetelerin kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirip getirmediklerini, aldıkları paralarla naylon gazetecilik yapmamaları gerektiğini, sadece kendi ailesinden kişileri çalışıyor göstererek devleti hortumlamamaları gerektiğini her zaman söylüyoruz. Ama bunun yanında Anadolu'nun heryerinde birbirinden güzel gazeteler ve gazeteciler var. Bunlar ülkemize büyük katkıda bulunuyorlar. Bunlar milli birlik olunması gerektiği zamanda topyekün ayağa kalkıyor. Halkı bilgilendirme konusunda ellerinden gelenleri yapıyorlar. Biz bu tür gazeteciliğin önünü açmak ve desteklemek için ve naylon gazeteciliğin önüne geçmek için tedbirlerimizi sıklaştırdık. Bu konuda bizim her an her yerde herkesi denetleme yetkimiz var. Yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz.''

ŞANTAJ GAZETECİLİĞİNE İZİN VERMEYİZ
 
BİK Genel Müdürü Atalay, gazetelerin kendilerinni denetleyenlerin 'ilan alabilir' demesi üzerine ilan alabildiklerini hatırlatarak, ''Yani siz onların raporlarıyla ilan alıyorsunuz. Sonra onların 'eksikleriniz var, ceza kesilebilir' dedikleri zaman onu düşman olarak görmeyeceksiniz. Bizim arkadaşlarımız Basın İlan Kurumu mensupları Kontrol Kurulu üyeleri bunların hepsi basının geleceği için uğraşanlardır. Dolayısıyla bu görevi yapmaya devmam edeceklerdir. Bütün meslektaşlarımız duysun ki, daha önce de öyleydi ve bundan sonra da öyledir. Şantaj haberciliği bitmiştir. Yalan haber olmayacak. Olmaması gerekir. İftira haberciliği olmaması gerekir. İyi niyetle, görüşü ne olursa olsun en sağdan en sola iyi niyetle gazetecilik yapmak isteyenin yanında olacağız. Daha çok imkanlar elde etmesi için onlarla uğraşacağız. Daha çok gazeteci çalıştırsınlar ve daha iyi maaş versinler diye ve hakedenin maaş alması için, kamu imkanlarından yararlanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
 
"Yaptırım gerekiyorsa, yeni tedbirler almak gerekiyorsa ve mevzuatta yeni değişiklikler yapılması gerekiyorsa bunları zaman içinde yapacağız" diyen Atalay şöyle devam etti:
 
"Ama hiç kimse sesini yükselterek ve kaba güç gösterisi yaparak, bağırarak, korkutarak bir amaca ulaşamaz. Bu hiçbir şekilde hukuk devletinde olamaz. Biz de Basın İlan Kurumu olarak hukuki olarak çalışmak zorundayız. Hukuka uygun davranmak zorundayız. Bütün bu süreçtede, bundan sonraki süreçlerde de herşeyi bu hukuk çerçevesinde yapmayı zaten taahhüt etmişiz ve o çerçevedede yolumuza devam edeceğiz."

(DSE)

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com