Şantiye yangını için şok ihmal iddiası!

Şantiye yangını için şok ihmal iddiası!
11 işçinin hayatını kaybettiği şantiye yangını için gerekli her türlü koşul hazırdı. İş Güvenliği Tüzüğü’ne aykırı olarak konteyner yerine güvenliksiz sistemle ısıtılan çadırda yatırılıyorlardı

Anadolu’dan geldikleri İstanbul’da ekmek parası kazanmaya çalışan 11 inşaat işçisinin hayatına mal olan Esenyurt’taki şantiye yangını ihmal ve denetimsizlik iddialarını da beraberinde getirdi.

Yangından kurtulan işçiler branda çadırdaki ısıtma sisteminin güvenliksiz olduğuna dikkat çekerek facianın göz göre göre geldiğini belirtirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, çadırda karşılıklı çıkış kapılarının olması gerektiğini ancak yanan çadırlarda tek çıkış kapısı olduğunu söyledi. Makine Mühendisleri Odası’nın iş güvenliği eğitmeni Münür Aydın ise, şehirlerdeki bu tip şantiyelerde baraka çadırların kurulmasının İş Güvenliği Tüzüğü’ne aykırı olduğunu söyledi.

ELEKTRİKLİ ISITICILAR VARDI
Esenyurt’ta 11 işçiye mezar olan şantiyedeki işçiler branda çadırlarda kalıyordu. Hemen yanlarındaki konteynerlerde ise aynı inşaatta başka bir taşeron firma için çalışan işçiler vardı. Konteynerlerde şartlar daha insaniydi. Çadırlar ise çamur ve su içindeydi. Konteynerler petekli ısıtıcılarla ısıtılırken branda çadırlarda iskelete asılı duran elektirikli ısıtıcılar vardı.

İddiaya göre; ısıtıcıların ortalıkta olan kabloları da sistemi kaldırmak için yetersizdi. İşçiler şikayet ettiler ancak geçici çözümlerle yetinildi. Denetim de olmayınca “geliyorum” diyen facia önceki gece yaşandı. Giriş çıkış için tek kapısı bulunan branda çadırdaki elavler her yanı sardı. Arka kısma doğru kaçan işçiler brandayı parçalamaya çalıştı ancak yine iddiaya göre soğuk gelmesin diye çadırın arka kısmı suntayla kaplanmıştı. Ekmek derdine düşüp zor koşullarda barınmak zorunda kalan 11 işçi son nefesini işte o arka kısımda verdi.

KONTEYNIRDAKİLER ŞANSLI
Ölen işçilerin çalıştığı alışveriş merkezi (AVM) Ece Türkiye
tarafından yaptırılıyordu. Marmara Park adını alacak AVM’nin inşaatı geçtiğimiz Mayıs ayında başladı. Yüzlerce işçinin çalıştığı dev şantiyede yaklaşık 200 kadar işçi inşaatın yaklaşık 500 metre uzağında bulunan boş bir alanda kalıyordu. Projeyi üstlenen Kayı İnşaat demir ve beton kalıp işlerini Kaldem şirketine devretmişti. İnşaatın elektrik işlerini ise Desat şirketi yürütüyordu.

Desat işçilerini konteynerlerde, Kaldem ise branda çadırlarda konaklatıyordu. Yangın da işte o çadırlarda kalan işçileri vurdu. Konteynerlerde kalan işçiler ise herhangi bir tehlike yaşamadı.

EKMEK PARASI İÇİN GELDİLER
Yangında ölenlerin, Bayram Ege Pehlivan (48), Çetin Coşkun (42), Seyfettin Topal (38), Abdurrahman Deniz (42), Sevdin Özen (28), İsa Topal (22), Ahmet Yağal (30), Barış Kıyak (30), Hakim Akçam (46) ve Fatih Acun (24) ve Ahmet Keskin
olduğu belirlendi. Cenazeleri Adli Tıp Kurumu’na(ATK) kaldırılan işçilerin yakınları da kimlik tespiti için ATK’ya gelerek kan örneği verdi.

3 çocuğu olan Sivaslı Bayram Ege Pehlivan’ın izin için geçen hafta memleketine gittiği ve yangın günü tekrar işe başladığı öğrenildi. Ölen işçilerden 24 yaşındaki Fatih Acun’un ise bekar olduğu ve ailesine katkı sağlamak amacıyla Ordu’dan İstanbul’a 4 ay önce geldiği belirtildi. Acun’un yakınlarından Nuri Acun, “Bu şartlarda çadırlarda kalınmaz. Kış şartları sebebiyle firmanın önlem alması gerekirdi” diye konuştu.
Ordu’dan 20 gün önce çalışmak için İstanbul’a gelen 35 yaşındaki Seyfettin Topal da yangında hayatını kaybeden işçilerden biri oldu. Ağabey İdris Topal, “Kardeşim oğlunu askere gönderdi ve İstanbul’a ekmek parası kazanmak için geldi. Her zaman çadırda kaldıklarını söylüyordu. Dün geceden beridir burada bekliyoruz. Olay yerine gittim, kimseden bilgi alamadım. Firmanın yetkililerini arıyoruz, telefonlarına cevap vermiyorlar” dedi. Ölen işçilerden Sevdin Özen’in de Van’daki depremin ardından iş bulmak ve ailesini geçindirmek için İstanbul’a geldiği öğrenildi. Özen’in 5 çocuğunun bulunduğu belirtildi. Yangında ölen İsa Topal’ın ise 15 Mayıs’ta dünyaevine girmeye hazırlandığı öğrenildi. Ahmet Keskin’in yeğeni Rüstem Keskin de, daha önce aynı inşaatta çalıştığını ve bu çadırlarda kendisinin de kaldığını belirterek, ”Bu işte bir ihmal var. Çadırlardaki elektrik tesisatı sık sık arızalanıyordu. Her tarafta kablolar vardı” diye konuştu.

BAĞIRA BAĞIRA YANDILAR
BİLAL TAVŞAN: Çadırların 3-4 tana elektrikli ısıtıcıyla ısıtılıyordu. Çadırın kapı kısmında başlamış yangın. Oradan çıkamayınca arka kısımdan brandayı parçalayıp çıkmaya çılışmışlar ama oraya da soğuk gelmesin diye sunta kaplanmıştı. Yangın çıkacağı belliydi. Elektrik sistemi sürekli arıza yapıyordu. Şofbenler günlerce çalışmıyordu. Kablolar yükü kaldırmıyordu ve ortalıkta üst üste duruyorlardı. Yetkililere söylüyorduk ancak sadece yapılacağını söylüyorlardı. Yangına müdahale etmeye çalıştık ancak çadırdaki 3 yangın tüpünden biri boştu.
VELİ KAVUN: Yangın çıktığında BİZ konteynırdaydık. Bağırtılara çıktık. İnsanlar içerde bağırıyordu. Bir şey yapamadık. Gözümüzün önünde canlı canlı yandılar. Her şey 5 dakika içinde oldu. Patlamalar oldu. Firmamız ayrı. Onlar kalıp ve demir işi yapıyordu. Bütün kışı çadırda geçirdiler. Elektrik kabloları çadırda döşeliydi. Hepsi bir arada, üst üste yığılmıştı. Arka taraftaydılar. Yangın ön tarafta başlamış, arkaya kaçmışlar. Arkada da çıkış olmadığı için çadırı da yırtamamışlar. Konteynır daha sıcak oluyor. Özel bir ısıtma var. Petek sistemli. Yangın ihtimali yok”.
CENGİZ KAYA: Tamamen ihmalkarlık. Burada 2,5’luk kablo kullandılar. Elektrikçi bunlar kaldırmıyor dedi. Ama değiştirmediler.

NEDEN ELEKTRİK KONTAĞI MI?
Güvenlik kameralarına göre saat 20.59.’da önce çadırlardan kıvılcım çıkmaya başladı. 10 saniye sonra bir patlama oldu ve 45 saniye sonunda ise 3 çadır bir anda tamamen yanmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk bulgulara göre yangının elektrik kontağından kaynaklandığı açıklamasını yaparken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “İtfaiye raporu, emniyetin olay yeri incelemeleri devam ediyor. Dolayısıyla olay inceleme safhasında. Yangın nedenine ilişkin ulaştığımız net bir bulgu yok” dedi. Yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında da 11 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

'SORUMLULUK KALDEM'İN!'
Yangınla ilgili olarak Kayı İnşaat şu açıklamayı yaptı: “ Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile betonarme işlerinin yapımı için 2011 yılında bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşme uyarınca işçilere ait yatakhane ve benzeri mahallerin yapımı, yönetimi, sevk ve idaresinin sorumluluğu Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasına aittir. Olayın meydana geldiği mahal şantiye alanımız dışında olup, inşaat yaptığımız sahadan ayrı ve uzakta yer almaktadır. Söz konusu işçi barınakları tarafımızca yapılmamış ve işletilmemektedir.”(syk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com