Şap aşılama kampanyası sona erdi

Şap aşılama kampanyası sona erdi
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, “Türkiye'de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi'' çerçevesinde 1 Mart 2009 tarihinde başlayan 2009 yılı ilkbahar şap aşılama kampanyası sonunda 4 bin 541 adet büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldığı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Hisarcık'ta büyükbaş hayvanların şap aşılama hedef sayısı 4 bin 350 adet sığır olarak belirlendiğini söyleyen Hisarcık Tarım İlçe Müdürü Erdal Zengin, “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele programı kapsamında bu kampanya döneminde Bakanlık tarafından verilen hedef geçilerek 4 bin 541 adet büyükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. İlçemiz şap aşı gerçekleşme oranı yüzde 104 olmuştur.
İlçemizin bütün hayvancılık işletmeleri hayvan sağlığı personelimiz tarafından tek tek gezilerek aşı yapılmış ve aynı zamanda bilgisayar üzerinde TÜRKVET hayvan kayıt sisteminde sığırlar güncellenmiştir. Bu hayvan güncelleme işlemi esnasında şap aşısı yapılan sığırlar bilgisayar üzerinde işaretlenmiş, böylece hayvan pasaportlarında sığırların aşı bilgisinin de görünmesi sağlanmıştır. Kampanya döneminde aşılama esnasında 686 adet buzağıya da küpe takılmıştır.
Ayrıca yine bu kampanya döneminde büyükbaş hayvanlara şap aşılamasının yanında, 618 adet küçükbaş hayvana şap aşısı, 359 adet dişi buzağıya S-19 genç brusella aşısı ve 400 adet köpeğe de kuduz aşısı yapılmıştır “ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com