Şap aşılama kampanyası sona erdi

Şap aşılama kampanyası sona erdi
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, Türkiye'de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi'' çerçevesinde 1 Eylül 2009 tarihinde başlayan 2009 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası sonunda 4 bin 541 adet büyükbaş hayvana ve 5 bin 200 adet küçükba

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, Türkiye'de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi'' çerçevesinde 1 Eylül 2009 tarihinde başlayan 2009 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası sonunda 4 bin 541 adet büyükbaş hayvana ve 5 bin 200 adet küçükbaş hayvana şap aşısı yapıldığı bildirildi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Hisarcık'ta büyükbaş hayvanların şap aşılama hedef sayısı 4 bin 350 adet sığır ve 6 bin 500 adet küçükbaş hayvan olarak belirlendiğini söyleyen Hisarcık Tarım İlçe Müdürü Erdal Zengin, ”Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele programı kapsamında bu kampanya döneminde Bakanlık tarafından verilen hedef geçilerek 4 bin 541 adet büyükbaş ve 5 bin 200 adet küçükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. İlçemiz şap aşı gerçekleşme oranı büyükbaş hayvanlar için yüzde 104, küçükbaş hayvanlar için yüzde 80 olmuştur. İlçemizin bütün hayvancılık işletmeleri hayvan sağlığı personelimiz tarafından tek tek gezilerek aşı yapılmış ve aynı zamanda bilgisayar üzerinde TÜRKVET hayvan kayıt sisteminde sığırlar güncellenmiştir. Bu hayvan güncelleme işlemi esnasında şap aşısı yapılan sığırlar bilgisayar üzerinde işaretlenmiş, böylece hayvan pasaportlarında sığırların aşı bilgisinin de görünmesi sağlanmıştır. Kampanya döneminde aşılama esnasında 686 adet buzağıya da küpe takılmıştır. Ayrıca yine bu kampanya döneminde büyükbaş hayvanlara şap aşılamasının yanında, 359 adet dişi buzağıya S 19 genç brusella aşısı yapılmıştır “ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com