Sapanca Gölü'nden sanayi amaçlı su çekilmesi

Sapanca Gölü'nden sanayi amaçlı su çekilmesi
Tüpraş:- "Günümüzde, gölden çekilen toplam su miktarının yalnızca yüzde 5'inin Tüpraş tarafından kullanılmasına karşın, şirketimizin sorunun merkezine yerleştirilerek, tek sorumlu olarak eleştiri konusu yapılması yanlıştır"- "Sapanca Gölü havzasının k

Tüpraş, Sapanca Gölü'nden çekilen toplam su miktarının yalnızca yüzde 5'ini kullanmalarına karşın, şirketin sorunun merkezine yerleştirilerek, tek sorumlu olarak eleştiri konusu yapılmasının yanlış olduğunu bildirdi.

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, şirketin Körfez Kocaeli'de kurulu bulunan İzmit Rafinerisi'nin Sapanca Gölü'nden su kullanımına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek üzere 27 Aralık 2013 tarihinde yapılan kurumsal açıklama sonrasında, konunun gerçek dışı iddialarla ele alınmaya devam etmesi nedeniyle tekrar bilgilendirmeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden su çekiş miktarının geçmiş yıllara göre yüzde 40 oranında azaldığı bildirilen açıklamada, "Nitekim Tüpraş'ın özelleştirilmesinden önce, gölden çekilen su miktarı, 2005 yılında 12,7 Milyon metreküp iken, 2012 yılında 8,2 Milyon metreküp, 2013 yılında ise 7,4 Milyon metreküp ile sınırlı kalmıştır. Günümüzde, gölden çekilen toplam su miktarının yalnızca yüzde 5'inin Tüpraş tarafından kullanılmasına karşın, şirketimizin sorunun merkezine yerleştirilerek, tek sorumlu olarak eleştiri konusu yapılması yanlıştır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Tüpraş'ın, Türkiye'nin akaryakıt ve ulusal güvenliğine yönelik ürün ihtiyacını kesintisiz karşılamak üzere İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman'da kurulu dört rafinerisinde üretim faaliyetlerini sürdürdüğü ifade edilerek, ham petrolün akaryakıt ürünlerine dönüşümü için ısı ve basınç altında işlem görmesi sırasında su kullanımının zorunlu olduğu kaydedildi.

Bu nedenle İzmit Rafinerisi'nin kurulu olduğu alanın, 1959 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile "Sapanca Gölü'nün kullanımı ve deniz ulaşımı dikkate alınarak" belirlendiği vurgulandı.

- "Doğal kaynakların korunması amaçlı yatırımlarının toplamı 815 Milyon liradır"

Özelleştirme Kanunu'nun 20-B maddesi gereği bu hakkın aynen devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Nitekim bu husus Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 18 Haziran 2013 tarihli yazısı ile de sabittir. Şirketimizin su kullanımına ilişkin hiçbir bedel ödemediği iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Sapanca Gölü havzasının korunması, suların kirlenmesinin önlenmesi, çevre koruma yatırımları finansmanına destek olunması amacıyla, 2008 yılında Tüpraş ile Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi arasında yapılan protokol çerçevesinde, bugüne değin yaklaşık 18 milyon lira ödeme yapılmıştır. Tüpraş'ın, rafineri üretim süreçlerinin tamamında kaynakların en verimli şekilde kullanımı, çevre üzerinde oluşması muhtemel etkilerin bertarafı ve doğal kaynakların korunması amaçlı yatırımlarının toplamı 815 milyon liradır."

- "Tüketilen suyun yüzde 35'i geri kazanılarak kullanıldı"

Açıklamada, su kaynaklarının korunması konusunun, sadece Türkiye'de değil, küresel ölçekte de en önemli risk unsurlarından biri olduğu vurgulanarak, iklim değişikliğinin oluşturduğu risk öngörüsüyle su tüketimini azaltan yatırımların yanı sıra, araştırma-geliştirme, sistem ve süreç iyileştirmeleri, su geri kazanım ve yeniden kullanım proje ve uygulamaları ile rafinerilerde tüketilen toplam su miktarının yaklaşık yüzde 35'inin geri kazanılarak, yeniden kullanıldığı belirtildi.

Geçen yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da su geri kazanımını en üst düzeye çıkaracak yatırım çalışmalarına devam edildiği, üretiminin sürekliliği ve afet dönemleri için su ihtiyacının alternatif kaynaklardan karşılanması çalışmalarının da aynı yoğunlukta sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tüpraş olarak, iklim değişikliği ile mücadele ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının ulusal mevzuat ile güvence altına alınmasının önemine içtenlikle inanıyoruz. Toplumun doğru bilgilendirilmesi de bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle gölden fiili su çekiş miktarını içeren envanterin acilen tespiti ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Yatırımlarımız, üretim ve performansımızla, ülkemiz sanayi ve ekonomisine yönelik oluşturduğumuz artı değer kadar, yaşamsal öneme sahip doğal kaynaklarımızın korunması hususunda da Tüpraş olarak sorumluluğumuzu her zaman üstlendiğimizi bu vesile ile bir kez daha paylaşmak isteriz."

Muhabir: Şengül Oymak
Yayınlayan: Murat Paksoy

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com