Şaphane-Değirmendere yolu ulaşıma kapandı

Şaphane-Değirmendere yolu ulaşıma kapandı
Şaphane ilçesinde, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçe merkeziyle Değirmendere köyü arasındaki yol ulaşıma kapandı.

Şaphane ilçesinde, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçe merkeziyle Değirmendere köyü arasındaki yol ulaşıma kapandı.

İl Genel Meclisi üyesi Necati Demirtaş, yaptığı açıklamada, yolun kapanmasından dolayı taşımalı sisteme dahil öğrencilerin ilçe merkezine ulaşamadığını bildirdi.
Köy muhtarlarıyla telefon aracılığıyla görüştüklerini, Değirmendere köyü haricinde kapalı köy yolunun bulunmadığını ifade eden Demirtaş, İl Özel İdaresi ekiplerinin Değirmendere yolunu açmaya çalıştığını söyledi.
Şaphane'yi Kütahya, Uşak ve Simav'a bağlayan şehirler arası yolların ulaşıma kapanmaması için 148. Şube Şefliğine bağlı ekipler iş makineleriyle kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Şaphane- Simav karayolunda meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında araçlar iş makineleriyle yol kenarlarına çekildi.
İlçede aralıksız devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, kar yağışı en çok çocukları sevindirdi. Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Meslek Yüksekokulu ve ilköğretim okulu öğrencileri bol bol kartopu oynadı ve karda kayarak eğlendi.
Kentin işlek yerlerinde belediye ekipleri kar temizleme çalışması yaparken, kenar mahallelerdeki vatandaşlar kendi imkanlarıyla caddeleri ulaşıma açtı.
Hava sıcaklığının -5 dereceye kadar düştüğü ilçede bazı vatandaşlar güvercin ve serçelerin soğuk ve açlıktan etkilenmemeleri için buğday ve arpa bıraktı.
Ziraat Odası Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, don olaylarına karşı meyve üreticileri uyarıldı.
Meyve fidanı üreticilerinin yeni dikimi yapılacak ağaç fidanları ile idris adı verilen aşısız ağaçların köklerini açıkta bırakmamaları gerektiği ifade edilen açıklamada, ''Yeni fidanların köklerinin mutlaka toprak içerisinde bırakılması ve aşırı soğukta konulmaması gerekmektedir.
Yeni fidanlarda köklerin açıkta bırakılması, kılcal damarlarda don meydana getireceğinden hem fidan dikiminde hem köklerde gerekli verim alınamamaktadır.
Bu itibarla açıkta bırakılan tüm yeni fidanların üzerlerinin mutlaka örtülmesi gerekmekte, en az 0 derecenin üzerinde bir bölümde bekletilmelidir'' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com