Şapka düştü, kel göründü!

Şapka düştü, kel göründü!
İstihdamda mevsim etkisi sona eriyor. Yaz mevsimi boyunca düşen işsizlik yeniden yükseliyor. Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 9.1'e yükseldi. İşsiz sayısı 141 bin kişi artarak 2 milyon 539 bine yükseldi. Analistlere göre işsizlik oranı yüzde 10'u görebil

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik oranı Eylül ayında 0.3 puanlık artışla yüzde 9.1 olarak gerçekleşti.

İşsizlik oranı Eylül'de hem aylık, hem yıllık bazda yükseldi. İşsizlik oranı Ağustos ayında ve geçen yılın Eylül ayında yüzde 8.8 olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl Eylül ayında işsiz sayısı 2 milyon 398 bin idi.

Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 141 bin kişi artarak 2 milyon 539 bin kişiye yükseldi. Mevcut işsizlerin yüzde 15.6’sını (395 bin kişi) bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu.

Kentsel yerlerde işsizlik oranı 0,2 puanlık artışla yüzde 11,3, kırsal yerlerde ise 0,3 puanlık artışla yüzde 4,8 oldu.

GENÇ NÜFUSTA DA İŞSİZLİK ARTTI

Yıllık bazda genç nüfusta da arttı. Eylül ayında genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 18 olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın aynı döneminde genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 17,3 olmuştu. Buna göre her 4 gençten biri hala işsiz.

TARIM DIŞI İŞSİZLİK YÜZDE 11.6

Kentsel yerlerde işsizlik oranı 0.2 puanlık artışla yüzde 11.3, kırsal yerlerde ise 0.3 puanlık artışla yüzde 4.8 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı aynı dönemde yüzde 11.3'ten yüzde 11.6'ya yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0.6 puanlık artış ile yüzde 50.3, istihdam oranı 0.5 puanlık artış ile yüzde 45.6, işsizlik oranı ise 0.2 puanlık artış ile yüzde 9.4 oldu.

TARIM DIŞI ÇALIŞAN SAYISI 696 BİN ARTTI

Eylül döneminde istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 723 bin kişi artarak 25 milyon 472 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 27 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 696 bin kişi artış gösterdi.

İstihdam edilenlerin yüzde 25.5'i tarım, yüzde 18.6’sı sanayi, yüzde 7.4’ü inşaat, yüzde 48.4’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

KAYITDIŞI ÇALIŞMA

Yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı ise önceki yılın aynı dönemine göre 2,7 puanlık azalışla yüzde 40,1 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre tarım sektöründe sosyal güvenlikten yoksun çalışanların oranı yüzde 84,6’dan yüzde 84,9’a yükselirken, tarım dışı sektörlerde yüzde 28’den yüzde 24,7’ye düştü.

ÇİFT RAKAMI GÖREBİLİR

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, gelecek dönemde yükseliş trendine giren işsizlik oranının yüzde 10'a yükselebileceğini belirterek, ''Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı incelendiğinde ise son 1 yılın en yüksek işsizlik oranına ulaştığımız görülüyor'' dedi.

Karabulut, şu değerlendirmelerde bulundu:

''2. çeyrekte beklentilerin üzerinde soğuma görülen ekonomide büyüme, yüzde 2,9 ile sınırlı kalmış, sonrasında ise Türkiye'nin 2012 büyümesi yüzde 4'den yüzde 3,2'e revize edilmişti. Türkiye'nin 3. çeyrek büyümesi de yüzde 2,6 beklentisinin altında yüzde 1,6 olarak gerçekleşmesi yüzde 3,2 büyüme tahmininin dahi zorlaşmasına neden oldu. Önümüzdeki dönemde yükseliş trendine giren işsizlik oranı yüzde 10'a yükselebilir. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı incelendiğinde ise son 1 yılın en yüksek işsizlik oranına ulaştığımız görülüyor.''

“SÜRPRİZ DEĞİL”

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, ekonomik aktivitedeki zayıflığın kendini işsizlik rakamlarında da gösterdiğini söyledi.

Girgin, işsizlik rakamlarında temmuz ayından beri gözlemlenen yukarı yönlü trendin eylül ayında da devam ettiğinin görüldüğünü ifade etti.

Bu veride sürpriz olmadığını belirten Girgin, ''Çünkü zaten üçüncü çeyrek büyümesinin yüzde 1,6'lık seviyesi ile yılın en zayıf büyümesi olduğunu biliyoruz'' dedi.

Ekonomik aktivitedeki zayıflığın kendini işsizlik rakamlarında da gösterdiğini ifade eden Girgin, şu değerlendirmede bulundu:

''Yılın son çeyreğinde çok ciddi bir kıpırdanma olmadığını ve genelde işletmelerin ekonomik aktivitenin gücünden tam anlamıyla emin olduktan sonra işçi alımına başladığını düşünürsek işsizlik rakamlarının önümüzdeki dönemde yüzde 9'un altına sarkabileceğini düşünmüyorum.'' (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com