Saray sanatı çini Eskişehir'de Türki Devletlere tanıtılacak

Saray sanatı çini Eskişehir'de Türki Devletlere tanıtılacak
Kütahya’da uzun yıllardır çini sanatı ile uğraşan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı olan Abdurrahman Yıldız, hazırladıkları proje ile Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde Saray Sanatı Çiniyi her yönüyle davetlilere

Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı ve Ülkemiz Değerlerini Tanıtma Kültür ve Sanatını Geliştirme Derneği Başkanı Abdurrahman Yıldız tarafından Eskişehir Valiliği Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansına sunulan proje ile Saray Sanatı Çininin şubat ayında yapılacak etkinlikle davetlilerin beğenisine sunulacak.
Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında belirlenen bir tarihte Eskişehir’de katılımcılara hazırlayacağı doküman ve belgelerle çiniyi tanıtacaklarını belirten Çini Ustası Abdurrahman Yıldız, Saray sanatımız olan çininin var oluş serüvenini tarihi ilahi yolculuğunu bu güne kadar hiç anlatılmayan şekliyle ve 17. yüzyıl yaşam ve giyim ananeleriyle Eskişehir’de tanıtacağız” dedi.

Yıldız, “Saray sanatı çiniyi nurani ve ilahi bağlantılarıyla ele alıp görsel ve uygulamalı olarak da günümüz insanlığına ve Türk Dünyasına panel formatında sunacağız. Bu sanatın gelecek kuşaklara belgesel ve kitap broşür destekli olarak bu organizasyonun bir çıktısı niteliğinde ulaşmasından artı bir mutluluk duyacağız. Yüce yaratanın İslam aleminde sadece biz Osmanlıya nasip ettiği saray sanatı çiniyi bizlere özel bir hediyesi var sayıp sır ötesi derinliklere inerek ilahi bağlantılar dahilinde araştırmalar yaparak ilk defa bu etkinlik çerçevesinde tanıtılacak. Tarihi yapılardaki çinilerin özellik ve inceliklerini anlatan görüntü ve açıklamalarla çini alanında yenilikçi gelişmeleri de beraber harmanlayıp bu belgesel ve sine vizyon eşliğinde çini sanatına ayrı bir tanıtım şekli kazandırılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Türk Dünyasından katılımcı davetlilere uzun yıllar üzerinde çalıştığı mimaride rölyefli çini çalışmalarını da tanıtacağını ve Türk İslam dünyasına yeni bir ürün sunacak olmaktan son derece mutlu olacağını kaydeden Yıldız, tarihi saray sanatı çininin her yönüyle tanıtılmasına imkan tanıyan ve olanaklar hazırlayan Eskişehir Valiliğine ve Türk Dünyası Ajansına şimdiden teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com