Saraybosna İş Forumu

Saraybosna İş Forumu
İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ali: "Balkanlarda helal ve organik üretim çok başarılı olabilir"

SARAYBOSNA (AA) - İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Muhammed Ali, Balkanlarda özellikle Avrupa ülkeleri için önemli olan helal ve organik üretimin çok başarılı olabileceğini belirtti.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Anadolu Ajansı'nın medya sponsorluğunda gerçekleştirilen ve "Balkanların Davosu" ve bölgenin en büyük yatırım konferansı olarak nitelendirilen "Saraybosna İş Forumu" başladı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği Forum'da konuşan Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda, Balkanların bütünleyici bir ekonomisinin olduğunu belirtti. Bevanda, bölgedeki tüm ülkelerin yolsuzluğa karşı savaşması ve iş imkanlarını büyütmesi gerektiğini söyledi. 

Bölgenin geleceğinin Avrupa Birliği'nde olduğunu ifade eden Bevanda, "Bazı ülkeler AB'ye üye olmayı başardı, diğerleri ise bu yolda ilerlemeye devam ediyor. Burada bulunan doğal güzellikler, doğal zenginlikler, misafirperverlik ve diğer olumlu unsurlar, Balkanların yabancı yatırımlar için uygun bir bölge olduğunu göstermektedir" diye konuştu.

 

- Soma'da hayatını kaybeden işçiler için başsağlığı

 

İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Muhammed Ali ise konuşmasına "Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için başsağlığı diliyorum" diyerek başladı.

Saraybosna İş Forumu'na katılmaktan gurur duyduğunu dile getiren Ali, forumun ülkeler arasında güven ilişkilerini güçlendirmek için muhteşem bir fırsat olduğunu söyledi. 

Yabancı yatırımların sürdürülebilir istikrar için büyük önem taşıdığını vurgulayan Ali, "Bosna Hersek ve Balkanlardaki ülkeler de yabancı yatırım çekmek için elinden geleni yapıyor. Bu bölgede, özellikle Avrupa ülkeleri için önemli olan helal ve organik üretimin çok başarılı olabileceğini düşünüyorum. Saraybosna İş Forumu katılımcılarının burada bölgesel lider ve hükümet temsilcileri ile direkt olarak görüşme fırsatları var. Böyle bir fırsatın en iyi şekilde kullanılacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

 

- "Bosna Hersek'te düşük maliyetle yatırım yapılabilir"

 

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi eski üyesi ve Saraybosna İş Forumu'nun organizatörlerinden biri olan Haris Silayciç de, konuşmasının başında Soma’da yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden işçiler hissettiği üzüntüyü dile getirdi.

Bosna Hersek'in, yaşanan tüm zorluklara rağmen, yatırımcılar için çekici bir ülke olduğunu ifade eden Silayciç, Bosna Hersek'te sermayesini kaybeden tek bir yatırımcı olmadığını, ülkenin kaynaklarının iyi bir şekilde kullanılmasının yanı sıra diğer ülkelerle olan ilişkilerinin güçlenmesinin de büyük önem taşıdığını belirtti.

Bosna Hersek'teki gençlerin büyük potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Silayciç, "Dünya çapında yarışabilecek gençlerimiz bu ülkede ne yazık ki çok ilgi görmüyor. Umarım genç nesillerimiz yatırımcılar ile iletişime geçecek ve başarılı bir işbirliği gerçekleştirecek. Yatırımcılar Bosna Hersek'e düşük maliyetle yatırım yapıp, buradan büyük bir kazanç elde edebilirler" diye konuştu.

 

- Forum katılımcılarına Saraybosna madalyonları takdim edildi

 

Saraybosna İş Forumu kapsamında, İslam Kalkınma Bankası, Bosna International Bank, Hassadm Al Othaim ve Al Meera şirketleri arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

İmza seremonisinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Muhammed Ali, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Goran Svilanoviç, Bosna International Bank Genel Müdürü ve Forum organizatörü Amer Bukviç'e, Saraybosna şehri madalyonları takdim edildi. 

Bu sabah başlayan Forum'un açılışına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Slovenya'nın eski Cumhurbaşkanı Danilo Türk, dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan Katar Investment Authority Genel Müdürü ahmed El-Seyid, Malezya Prensi Perak Raja Dr. Nazrin Shah ile iş ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katılıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com