Saraybosna'ya savaştan sonra Boşnak olmayan ilk başkan

Saraybosna'ya savaştan sonra Boşnak olmayan ilk başkan
Bosna savaşının (1992-1995) bitmesinden bu yana Boşnak başkanların yönettiği Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilk kez bir Hırvat seçildi.
Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, önceliğinin Saraybosna'nın birleşmesi olacağını belirterek, "Saraybosna'nın, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde kalan Doğu Saraybosna ile işlevsel anlamda bağlanması gerekiyor. Şehrin her iki kısmında yaşayan vatandaşların çıkarlarını bağlamak, böylece şehri yeniden birleştirmek gerek. Saraybosna'nın yeniden birleşmesi için gayret göstereceğiz" dedi.
 
Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk açıklamayı AA muhabirine yapan Komşiç, önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığı proje ve çalışmaları değerlendirdi.
 
Bosna savaşında silahları susturan Dayton Antlaşması gereği, Saraybosna'nın doğu kısmının, devleti oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'ne dahil edildiğini hatırlatan Komşiç, büyükşehir belediye başkanı olarak Saraybosna'nın yeniden birleşmesi için gayret göstereceğini belirtti.
 
"Şehrin her iki kısmında yaşayan vatandaşların çıkarlarını bağlamak, böylece şehri yeniden birleştirmek gerek" diyen Komşiç, Saraybosna'nın, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde kalan Doğu Saraybosna ile işlevsel anlamda bağlanması gerektiğini vurguladı. Komşiç, "Başka türlü ayrılıklar mevcut değil. Her vatandaş şehrin her kısmına gider, iş yapar, yaşar. Bu anlamda sorun yok" diye konuştu.
 
İLK HEDEF, 2017 GENÇLİK KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI
 
Saraybosna'nın birleşmesi için yürütülen en önemli projenin, kente 2017 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları'nın kazandırılması olduğunu ifade eden Komşiç, bölgedeki ülke başkentleriyle işbirliğinin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri de yoğunlaştıracaklarını kaydetti.
 
Saraybosna'da 1984 yılında Kış Olimpiyatları düzenlendiğini hatırlatan Komşiç, "1980'li yıllarda parlayan yıldızını kente geri getirmek zor olacak ama sürekli gelişimin yaşanması büyük önem taşıyor" dedi.
 
Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 20 yıl aradan sonra seçilen Boşnak olmayan ilk başkan olduğuna işaret eden Komşiç, bu anlamda savaş esnasında şehirden taşınan Hırvatların geri gelmesi açısından da teşvik edici olabileceğini söyledi.
 
Dünya çapında yapılan bazı araştırmaların Saraybosna'yı önemli turistik destinasyonlar arasında gösterdiğine dikkati çeken Komşiç, "Turistlere gösterilen ilgi listesi açıklandı. Listenin zirvesinde İzlanda var. Bosna-Hersek, yani Saraybosna 16. sırada yer aldı" diye konuştu.
 
SON TURDA ADAY GÖSTERİLDİ, SEÇİMİ KAZANDI
 
Saraybosna Büyükşehir Başkanlığı'na seçilen Hırvat asıllı siyasetçi İvo Komşiç, 1948 yılında ülkenin merkezinde bulunan Kiselyak kentinde doğdu. Sosyal Demokrat Birliği'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini bir süredir yürüten Komşiç, savaş sırasında da Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı'nın üyesiydi.
 
Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç, bu göreve çekişmeli bir sürecin ardından seçildi. Saraybosna Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Mart'tan bu yana yaptığı üç oturumda başkanı seçemedi.
 
Bosna-Hersek'teki partiler arasında sağlanan anlaşma gereği bütün partiler Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Hırvat aday gösterdi. Başkanlık için yarışan Sosyal Demokrat Partisi (SDP) adayı İgor Kamoçayi ile Sosyal Demokrat Birliği (SDU) adayı Styepan Klyuiç, ilk üç turda seçilmek için gerekli olan 15 meclis üyesinin oyuna ulaşamadı.
 
Bunun üzerine partilerin yeni aday göstermesi kararlaştırıldı. SDP, İgor Kamoçayi ile devam ederken, SDU ise 4. turda İvo Komşiç'i aday gösterdi. Seçimin son turunda 15 üyenin oyunu alan Komşiç, Saraybosna'nın yeni büyükşehir belediye başkanı oldu. Böylece, Bosna savaşının (1992-1995) bitmesinden bu yana Boşnak başkanların yönettiği Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilk kez bir Hırvat seçildi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com