Sarı Kız Anısına...

Sarı Kız Anısına...

KÜTAHYA - Kütahya'nın Domaniç ilçesinde asırlardır anlatılagelen efsaneye konu edilen ve kaybolduğu yerde su kaynakları bulunduğuna inanılan Sarı Kız anısına ilk kez şenlik düzenlendi.
Domaniç'e bağlı Çukurca beldesinin Ilıcaksu Mahallesi'nde, Çukurca Belediyesi ve Sarı Kız Kültür Tanıtma Yaşatma ile Sarı Kız Selim Dede Koruma ve Güzelleştirme derneklerince organize edilen etkinliğe katılanlara bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.
Mahalli sanatçılar ve mehter takımının konser verdiği, halk oyunu gösterilerinin yapıldığı etkinliğe yüzlerce vatandaş katıldı.
Şenlik alanında, bölge halkının geçmiş dönemlerde tarımda kullandığı araçlar, giysiler, ev eşyaları ve Ilıcaksu tarihini konu alan eski fotoğraflardan oluşan sergi de izlenime sunuldu.
-SARI KIZ EFSANESİ-
Çukurca Belediye Başkanı İlyas Tosun, AA muhabirine, bölge için Sarı Kız'ı konu alan efsanenin çok önemli olduğunu ve asırlardır anlatılageldiğini söyledi.
Tosun, efsaneye ilişkin şu bilgiyi verdi:
''Eski çağlarda, Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Düvenli köyünde bir ailenin üç çocuğundan biri olan Sarı Kız her gece kaybolur, ancak sabah eve gelirmiş. Daha sonra köyde dedikodu çıkmış. Bunun üzerine ağabeyleri takip etmeye başlamış, bir gece mezarlıkta bir mezarın başında görüp ne aradığını sormuşlar. Sarı Kız korkudan kaçmaya başlamış. Kaçarken de yüksek sesle (Sakın ardıma düşmeyin, düşerseniz beni bir daha bulamazsınız) demiş. Yorgunluktan bitkin düşen Sarı Kız, ağabeylerine yakalanmamak Allah'a dua etmiş. Allah, duasını kabul etmiş, o da ağabeylerine yakalanmadan ayın gece yol almış. Ilıcaksu Mahallesi'nin bulunduğu mevkiye gelmiş, onu takip eden ağabeyleri, arazi çalılarla dolu olduğundan Sarı Kız'a, (Çık ortaya) diye seslenmiş. Saklandığı tüm çalıların yanında yerden su fışkırmış ve onu bir daha gören olmamış. Bundan dolayı Ilıcaksu'daki şifalı kaynaklar, Sarı Kız adıyla anılmaya başlanmış.''
Sarı Kız'ın en son kaybolduğuna inanılan bölgedeki kaynakların zamanla dereye dönüştüğünü ve Sarı Kız Deresi Efsanesinin asırlardır anlatılageldiğini belirten Tosun, derenin bulunduğu alanda yerin altından çıkan su kaynaklarının oluşturduğu bir göletin bulunduğunu kaydetti.
Tosun, Sarı Kız Deresi çevresinde günümüzde çok sayıda alabalık tesisi bulunduğunu bildirerek, ''Suyun bulunduğu mevki, doğal güzelliklere sahiptir. Burasını turizme kazandırmak için bu yıl ilk kez şenlik düzenledik'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com