Sarıdere Köyü'nde Tarım Şenliği

Sarıdere Köyü'nde Tarım Şenliği
Uşak merkeze bağlı Sarıdere Köyünde bu yıl 2. düzenlenen tarım şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği şenlikte konuşan Tarım İl müdürü Atilla Arslan çiftçilere modern tarım yöntemleri ile üretim yapmaya davet etti.

Uşak merkeze bağlı Sarıdere Köyünde bu yıl 2. düzenlenen tarım şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği şenlikte konuşan Tarım İl müdürü Atilla Arslan çiftçilere modern tarım yöntemleri ile üretim yapmaya davet etti.
Sarıdere Köyü 2. Tarım Şenliği, sabah saatlerinde cirit müsabakası ile başladı. Şenliğin açılış törenine İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, Çevre ve Orman Müdürü Ramazan Toker, Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper, Uşak Zıraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık ile çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.
Cirit müsabakasının arından oynanan mısır odunu oyunu büyük ilgi çekti. Köylüler cirit atlarıyla ellerindeki mısır değneklerini yere vurdurarak yaklaşık 3 metre yükseklikteki ipin üzerinden geçirmeye çalıştı. Şenliğe katılan davetlilerden toplanan paraların dizildiği ipin üzerinden mısır değneğini geçirme oyunu oldukça çekişmeli geçti. Daha sonra en güzel buzağı, halat çekme, çuval, en güzel kuzu, en güzel kabak yarışmaları ve şenlik geçit töreni yapıldı. Halk ozanı Mustafa Çobanoğlu'nun mini konserinin ardından yapılan konuşmalarda Tarım İl Müdürü Atilla Arslan köy şenliğinin birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiğini ifade etti. Türkiye'de çiftçinin modern tarım yöntemleri ile üretim yapması gerektiğini anlatan Arslan, “Köylerimizde modern tarım yöntemleri hakkında üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. Yeni bir tarım sezonuna girdiğimiz şu günlerde üreticilerimizin sertifikalı tohum kullanmasını istiyoruz. Sertifikalı tohum ürün rekortesinde yüzde 25 artış sağlıyor. Bakanlığımız sertifikalı tohum kullanan üreticiye yüzde 10 destekleme yapıyor. Bu bölgede birinci sınıf kalite tarım arazileri var. Yaklaşık 4 bin dekarlık tarım arazisini en iyi şekilde değerlendirerek gelirinizi en az ikiye üçe katlayabilirsiniz. Dikendere havzası olarak adlandırdığımız bu bölgede bir baraj projesi de var. İlerleyen yıllarda bu barajın inşa edilmesiyle bu tarım arazileri daha değerli hale gelecek. Bu alanda seracılık yapılabilir. Seracılık için hiçbir engel yok. Bu yöredeki köylerimiz bir araya gelip bir kooperatif kursunlar. Bu kooperatif sayesinde hayvancılık ve seracılık gibi projelere ciddi destekler sağlayabiliriz. Bakanlık olarak bu tür uygulamalarda tek tek herkese destek sağlamıyoruz. Kooperatifler aracılığı ile destekleme yapılıyor. Siz kooperatif oluşturursanız ciddi bir sera alanı oluşturulabilir. Böylece hem iç pazara hem de ihracata yönelik ürün elde edebiliriz”dedi.
Protokol konuşmalarının ardından Sarıdare Köy konağının açılışı gerçekleştirildi ve şenlikler halk oyunları gösterisi ve yerel sanatçıların verdiği konserlerle sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com