Sarıgöl'de şifa kaynağı pekmez evlerde hazırlanıyor

Sarıgöl'de şifa kaynağı pekmez evlerde hazırlanıyor
Sarıgöl’de ev hanımları evlerde doğal üzüm pekmezi yapmaya başladı.

Sarıgöllü ev hanımları, kış aylarında yenilmek üzere kaliteli çekirdeksiz sultaniye üzümlerden topladıkları üzümle pekmez yapmaya başladılar. Bugünlerde Sarıgöl’de her evin bahçesinde, üzüm bağlarının beton sergilerinin üzerinde üzüm pekmezi yapanları görmek mümkün olmakta. Çekirdeksiz Sultaniye üzümlerinden pekmezlerini hazırlamakta olan Sarıgöllü bayanlar, "Pekmez şifadır’’diyerek, pekmez yapımını da şöyle anlattılar: "Bağlarımızdan güzel ve kaliteli üzümlerimizi topluyor, bol su ile yıkıyoruz. Sonra, üzümlerimizi çuvallara pekmez toprağı katarak, suyu çıkana kadar ayaklarımızla çiğneyerek şırasını çıkarıyoruz. Çıkarılan şırayı bu kez de kazanların içersine katarak, koyu kırmızı renk alana kadar kaynattıktan sonra, soğutuyoruz. Soğuyan pekmezimizi daha sonra, cam kavanozlara koyarak kilerimize bırakırız. Pekmezimiz kış aylarında sabah kahvaltılarında afiyetle yenir.’’ dediler.

PEKMEZ ŞİFA KAYNAĞI:
Sarıgöllü bayanlar, ilçede pekmez yapımının çok eskilere dayandığını, kış aylarında ise adeta şifa niyetine tüketildiğini belirterek, "Pekmez, özellikle çocuklarımızın gelişimde yararlı olmaktadır. Soğuklarda pekmez yarım bardak içildiğinde, soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Kan yapıcı özelliği bulunduğunu biliyoruz. Enerji vermektedir. Nefes darlığına iyi geliyor. Karabiberi az miktarda pekmezin içersine koyarak içildiğinde öksürüğe de bire bir gelmektedir. Sabah kahvaltılarda iştah açma özelliği de bulunmaktadır.’’ dediler.

GÜNBALI VE ÜZÜM KÖFTESİ
Sarıgöllü bayanlar, pekmezden ayrı olarak da, günbalı ve üzüm pestili yaptıklarını dile getirdiler. Günbalının yapılışının tıpkı pekmez gibi olduğunu sadece kaynatılmadığını, siniler üzerine şıra dökülerek güneşin altında bir hafta bekletilerek hazırlandığını belirterek, "Günbalı adeta süzme bal gibi olur. Pekmezden daha leziz ama zahmetli olmaktadır.’’ dediler. Bu arada, üzüm şırasına irmik katarak üzüm pestili(köftesi) yapıldığını anlatan bayanlar, "Şıra ve irmik ile karışımı temiz bezlerin üzerine baklava dilimi şeklinde keserek şekiller verdikten sonra, güneş altında kuruyuncaya kadar bekletildikten sonra toplarız. Kış aylarında çerezle birlikte tüketilmektedir.’’ dediler.

PEKMEZ, GÜNBALI VE ÜZÜM PEKMEZİ FİYATLARI
Sarıgöl ve çevresinde ev hanımları tarafından özenle hazırlanan pekmez, günbalı ve üzüm köftelerinin fiyatları da pekmezin litresi 18-20TL, Günbalı’nın litresi 25TL, üzüm köftesinin kilosu ise 25-30TL arasında satıldığını belirtildi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com