Sarıgül: "Türkiye'de demokrasi yok"

Sarıgül: "Türkiye'de demokrasi yok"
Mustafa Sarıgül, yeni anayasa yapımı sürecini ve mevcut anayasayı değerlendirdi

Sansürsüzhaber.com - Medya - Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül, bu akşam NTV ekranlarında yayınlanan "45 Dakika"da usta gazeteci Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı.

Barlas'ın yeni anayasa yapımı konusundaki sorularını cevaplayan Sarıgül, 1921 sonrasında hazırlanan tüm anayasların askeri darbeler neticesinde şekillendiğini ifade ederek, mevcut anyasanın demokrasimiz önünde bir engel teşkil ettiğini söyledi.

SARIGÜL'ÜN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ


TÜRKİYE ŞU AN DEMOKRATİK DEĞİL

Barlas'ın Şişli mozağinin anayasa konusundaki görüşü nedir sorusuna Mustafa Sarıgül, "Şişli'nin anaysa konusundaki ana görüşü, bir kere anayasada olmayabilir ama partilerin bir araya gelerek anlaşması lazım. Bir kere Anayasının meclisde çözülmesini çok arzu ediyoruz. Anaysanın bütün partilerin katılımıyla çözülmesini çok arzu ediyoruz. Senin anayasan benim anayasam olmaz Türkite Cumhuriyeti'nin anaysası olur. Türkiye'nin tek sivil anaysası 1921 yılında yapılmış ondan sonra yapılan bütün anayasalar askerin eliyle hazırlanmış Türkiye'nin demokratrik olmasını istiyoruz Türkiye şu an demokratik değil."

BOYKOT'U HALKLA YAPARSINIZ

Barlas'ın yeni anayasayı yapmak için toplanan TBMM'nin CHP ve BDP tarafından boykot edildiğini söylemesi üzerine Sarıgül, "Tabi boykot başka bir olay, ben şahsen o görüşlere katılmıyorum, boykot yaparsınız, bir gün yaparsınız. Meclis'in kapısının önünden kalkar gidersiniz Tandoğan'a orada 1 milyon yurttaşın desteğiniz alırsınız, öyle boykot edersiniz iktidarı" dedi.

Sarıgül şöyle konuştu:

"Ben meclis çatsında tepkilerin demokratik yollardan daha farklı biçimde ve düşünceyle söylenmesinden yanayım. Boykotları halk yapabilir, kitleler yapabilir. Bu kitleler de bunu yaparkenm saygı ölçülerini elden bırakmamalıdır. Haklı olmanız ayrı, haklı kalmanız ayrı. Çok haklı olabilirsiniz; ama yaptığınız eylem toplum tarafından sevilmyorsa ve yaptığınız eylemin sonunu getiremiyorsanız. O zaman o eylem, komple sizin aleyhinize yazılır."

"YÜZDE ON BARAJI KALDIRILMALI"

"Bunun olması için mutlaka seçim sisteminin de değişmesi lazım. Avrupa Birliği'nden bahsediyoruz biz. O zaman neden iktidar partisiyle muhalefet partileri birleşip yüzde on barajını kaldırmıyor. Bakın ben gittim inceledim. Avrupa'da en yüksek baraj Almanya'da nüfus 72 milyon orada ve baraj yüzde beş. Bizde yüzde on barajı var. Bakın düşünceleri barajla susturmazsınız"

BİZİM ULUSAL BİRLİĞİ SAVUNMAMIZ LAZIM

Barlas'ın, "zaten mümkün olmadığını işte BDP'den belli" sözüne Mustafa Sarıgül şu karşılığı verdi: "Bizim Güneydoğu'daki yurttaşlarımızı da içimize almamız lazım.Onlarla da el ele kol kola olmamız lazım. Bizim ulusal birliği savunmamız lazım. Ulusal birlikte din farkı, dil farkı, ırk farkı, kültür farkı, mezhep farkının kesinlikle olmaması lazım. Bizim o zenginliklerimiz en büyük farkımız olarak gözetmemiz lazım."

(UGO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com