Sarıgül’e referandum yasağı

Sarıgül’e referandum yasağı
Sarıgül'ün, 3 mahallenin Sarıyer'e bağlanmaması için yapacağı referandumu kaymakamlık yasakladı. Referandum okullar yerine çadırlarda yapılacak.

Mustafa Sarıgül bu kararın üzerine referandumu okullar yerine çadırlarda yapma kararı aldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, 3 mahallenin Sarıyer’e bağlanmasını engellemek amacıyla yapacağını duyurduğu referandum, Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Referandum okullar yerine çadırlarda yapılacak.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Meclis’ten geçen yasadan sonra bu kez Şişli Kaymakamı’nın engeliyle karşılaştı. Sarıyer’e bağlanan 3 ilçe ile ilgili yapmak istediği  sembolik referandum, Şişli Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Meclis’te kabul edilerek yasalaşan ve onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilen Büyükşehir Belediyeler Kanunu, 13 yeni büyükşehir kurulmasının yanı sıra bazı ilçelere ilişkin düzenlemeler içeriyordu.

Bu düzenlemeler arasında en çok tartışılan ise halen Şişli sınırlarında bulunan Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin AKP’li Sarıyer ilçe belediyesine bağlanmasıydı.

Yasanın gündeme gelmesi söz konusu mahallelerde yaşayanları harekete geçirdi. Ayazağa’da halkla buluşan Sarıgül’e mahalleliler sloganlarla destek verdi.  Ayazağa’nın çeşitli yerlerine “Ayazağa’nın geleceği halka sorulsun”, “Sarıyer’e Hayır, referanduma Evet” pankartlarının asılması dikkat çekmişti. Evlerin balkonları, sokaklar bu pankartlarla donatılmıştı.

Burada gazetecilere açıklamalar yapan Sarıgül, Ayazağa mahallesi’nin Şişli’de kalması konusunda bir ısrarının olmadığını söylemiş, ” Kalsın, diye bir şey söylemiyorum. Öyle birşey de söylemem. Ben yurttaşlarımın özgür iradesine saygı gösteririm. Yurttaşlarımın yüzde 70'i Pazar günü ‘evet biz Sarıyer’e bağlanmak istiyoruz’ derse başımın üzerinde yeri var. Ben padişah değilim, benim görevim padişah ve diktatörlere karşı mücadele etmek” diye konuşmuştu.

Sarıgül, AKP’li Sarıyer Belediyesi’ne bağlanmak istemeyen mahalleliler için referandum hazırlıkları yürüttü. Referandumda elde edeceği sonuçları, Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı bireysel başvuruya ek belge olarak sunmayı düşünen Sarıgül’e bir de Şişli Kaymakamlığı’ndan engelleme geldi. Kaymakamlık, okullara sandık konularak referandum yapılmasına izin vermedi.
Okullarda sandık kurulmasına yasak gelmesi üzerine sandıkların okulların yanına kurulacak olan “Demokrasi Çadırı”na yerleştirme kararı alındı.

Şişli Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bölge sakinleri okul yanlarına kurulan çadırlarda saat 10.00 ile 16.00 arasında oy kullanacaklar. ‘Eğilim Yoklaması’nın noter huzurunda yapılacak ve sayılacak.

KAYMAKAM’DAN SARIGÜL’E BASKI İDDİASI

Sarıyer Gazetesi’nde yer alan habere göre, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, Şişli Kaymakamlığı vasıtasıyla çok sert bir dille uyarıldığı iddia edildi.

Kaymakam Mehmet Öklü’nün, Sarıgül’e referandum yapma konusunda belediyelerin tek başlarına yetkili olmadığını ve bu konuda yasal olarak bazı şartlar gerektiğini hatırlattığı, “Eğer referandum yaparsanız bakanlık tarafından belediye başkanlığı görevinden alınabilirsiniz” uyarısında bulunduğu iddialar arasında.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com