Sarıyer'de kuduz alarmı

Sarıyer'de kuduz alarmı
Sarıyer’e bağlı Uskumruköy, 20 gün önce yaşanan kuduz vakası nedeniyle karantinaya alındı.
Karantinanın 6 ay süreceğini ifade eden Uskumruköy Muhtarı Halit Özkaya, köyde yaşayanların başıboş dolaşan köpekler nedeniyle sokağa çıkamamaktan yakındığını ifade etti.
 
İddiaya göre, Sarıyer’e bağlı Uskumruköy’de kuduz vakası görüldü. 20 gün önce 9 yaşındaki O.Y., başıboş dolaşan bir bekçi köpeğinin saldırısına uğradı. Köpeğin ayağından ısırdığı küçük çocuğun babası durumu hemen jandarmaya bildirdi. O.Y. hastanede tedavi altına alınırken, köpek ise görevliler tarafından yakalanarak hayvan barınağına teslim edildi. Jandarma ekipleri, köpeğin sahibinin inşaat halindeki bir sitenin bekçiliğini yapan A.K.B. olduğunu belirledi.
 
Ancak 5 gün sonra köpek barınakta ölü bulundu. Köpekten alınan kan örnekleri Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Uzmanlar köpeğin kuduz virüsü taşıdığını belirleyince rapor vakit geçirilmeden İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildi. Köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine Uskumruköy karantinaya alındı. Köyün giriş ve çıkışlarına “Kuduz nedeniyle köy karantina altına alınmıştır” yazılı uyarı levhaları asıldığı görüldü. O.Y.’nin her gün düzenli bir şekilde tedavi gördüğü ifade edilirken, köye ise 6 ay boyunca hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.
 
Uskumruköy Muhtarı Halit Özkaya, “Köy hala karantinada, 6 ay falan sürecek. Çocuğun durumu gayet iyi, aşıya gelip gidiyor. Vatandaş çocuğunu okula kendi götürüp getiriyor. Salgın yok ama bu bir önlem” dedi.
 
Vatandaşların başıboş hayvanlara tepkili olduğunu ifade eden Özkaya, “Daha önceden de tepkiliydi. Şimdi tepkileri daha fazla olmaya başladı” diye konuştu.
 
Durumdan rahatsız olduklarını ifade eden vatandaşlar ise köpeklerin toplatılmasını istedi. Havva Pelvan, “Tedirginiz, başıboş hayvanların toplatılmasını istiyoruz. Çocuklarımızı dışarıya çıkarmaya korkuyoruz” diye konuştu.
 
Coşkun Yurt ise, “Buradaki zenginler köpek alıyorlar, sonra sokağa bırakıyorlar. Her sabah namaza gidiyorum köpek kaynıyor burası. Ben hayvanları seviyorum ama bu kadar da cani ruhlu değilim. Geçen gün de bizim arkadaşın çocuğunu ısırdı” şeklinde konuştu.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com