Sarkozy Gelmiyor!

Sarkozy Gelmiyor!
İstanbul'daki en geniş katılımlı uluslararası toplantı niteliğindeki BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan katılmıyor.

Türkiye'ye Şubat ayında G-20 Dönem Başkanı olarak yaptığı ziyarette BM konferansına katılma isteğini dile getiren Sarkozy yan çizdi. Fransa'yı konferansta Dışişleri Bakanlığı nezdinde İşbirliğinden Sorumlu Bakan Henri de Raincourt temsil edecek.

Davetiye giden isimlerden İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da İstanbul'a gelmeyenlerden. İç karışıklık yaşayan Ortadoğu ülkelerinden Suriye ve Libya da siyasi temsilci göndermiyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama emri çıkarttığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir ise Dışişleri Bakanı Ali Ahmed Karti'yi yolluyor. 9-13 Mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi açılışını yapacağı konferansta Genel Kurul'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlık edecek. Konferansta 50 ülke devlet başkanı, 75 ülke bakan, 30 ülke de bakan yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. 36 uluslararası örgütün başkanı da konferansta hazır bulunacak. Konferansta en yoksul 48 ülkenin 10 yıllık kalkınma perspektini ortaya koyan "İstanbul Eylem Planı" kabul edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com