Sarkozy hangi devleti kastetti

Sarkozy hangi devleti kastetti
Tek bir devletin ya da küçük bir grup devletin böyle karmaşık bir sorunu çözebileceğini inanmaktan vazgeçilmeli...

Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail -Filistin meselesiyle ilgili, "Tek bir devletin ya da küçük bir grup devletin böyle karmaşık bir sorunu çözebileceğine inanmaktan vazgeçilmesi gerektiğini" söyledi.

66. Dönem BM Genel Kurulu Görüşmeleri, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un yaptığı 'Biz Haklar' adlı konuşmayla başladı.

Görüşmelerde, Filistin'in bağımsız devlet başvurusu ilk gündem maddelerinden biri olacak. Türkiye'nin de Filistin'e tam destek verdiği başvuruyla ilgili de liderlerden açıklamalar geldi.

ABBAS: GÜVENLİK KONSEYİNE ZAMAN VERMEYE HAZIRIZ

Filistin lideri Mahmud Abbas, başvuruyla ilgili Güvenlik Konseyi'ne zaman vermeye hazır olduklarını duyururken, en dikkat çeken açıklamayı Sarkozy yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı, Ortadoğu barış sürecinin Avrupa'dan geçtiğini belirterek, tek bir devletin ya da küçük grubun çözüm inancından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM FİLİSTİN

Genel Sekreter Ban'ın açtığı BM Genel Kurul görüşmelerinin en önemli gündem maddelerinden biri, Filistin'in bağımsız devlet olarak tanınma başvurusu.

ABD'nin karşı çıkışı nedeniyle Güvenlik Konseyi'nden geçme ihtimali bulunmayan başvuruyla ilgili, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın özel temsilcisi Nebil Şaat, Güvenlik Konseyi'ne zaman vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de, Filistin'in BM'ye tam üye ülke olabilmesi için yapılacak oylamanın 'haftalar alabileceğini' söyledi. Juppe, bu süreçten strateji belirlemek için yararlanılabileceğini de ifade etti.

SARKOZY: AVRUPA'DAN GEÇİYOR

Konuyla ilgili konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ortadoğu'da barış sürecinin 'Avrupa'dan geçtiğini' söyledi. Sarkozy, genel kurulda yaptığı konuşmada, "tek bir devletin ya da küçük bir grup devletin böyle karmaşık bir sorunu çözebileceğine inanmaktan vazgeçilmesi gerektiğini" belirtti.

BM'de Filistin'in veto edilmesinin şiddet dalgasını artırabileceği uyarısında bulunan Sarkozy, bir yıllık bir barış takvimi ve Filistin'e gözlemci devlet statüsü verilmesi önerisinde bulundu.

İSRAİL HAREKETSİZ KALMASIN

Filistinlilerle barış sürecinin sekteye uğraması halinde İsraillilerden 'hareketsiz' kalmamalarını isteyen Sarkozy, İsrail'e seslenerek, "Arap Baharı gençlerinin haykırışlarını dinleyin. 'Yaşasın özgürlük' diye haykırıyorlar, 'İsrail defol' diye değil. Bölgenizde özgürlük ve demokrasi rüzgarı eserken hareketsiz kalamazsınız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com