Sarkozy köşeye sıkıştı!

Sarkozy köşeye sıkıştı!
2007 yılındaki seçim kampanyasında kozmetik devi L’Oreal’in patronu Liliane Bettencourt’tan yasadışı maddi destek aldığı iddiasıyla devam eden davada, hakim Sarkozy hakkında ‘acziyetten yararlanarak kendine çıkar sağlamak’ suçundan soruşturma açılmasını i

Dün öğlen saatlerinde geldiği Bordeaux Mahkemesi’nde gece geç saatlere kadar kalan Sarkozy, Bettencourt'un 4 personeli ile de yüzleştirildi.
 
Dosyaya bakan yargıcın Sarkozy hakkında soruşturma açılması kararını bu yüzleştirmeler sonrası verdiği belirtildi. Nicolas Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ise kararın tutarsız ve hukuksuz olduğunu iddia etti. Herzog, Bordeaux Temyiz Mahkemesi’ne soruşturma kararının iptali için başvuracaklarını söyledi.
 
Halk Haretek Birliği (UMP) Grubunun Eş Başkanı Geoffroy Didier, yargı tacizi olarak değerlendirdiği kararın kendisini şok ettiğini söyledi. Nice’in UMPli Belediye Başkanı ve Nicolas Sarkozy’ye yakın isimlerden Christian Estrosi ise vergi kaçırdığı suçlamaları sonrası istifa eden Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’ı hatırlatarak, ‘’Bu kararın Sosyalist bakan hakkında açılan soruşturmadan 48 sonra gelmesi ilginç‘’ diye konuştu.
 
Hükümetteki Sosyalist Parti (PS) Sözcüsü David Assouline kararı vahim olarak değerlendirdi. Assouline, ‘’Acziyetten yararlanmak, eski bir cumhurbaşkanı için çok vahim bir durum" dedi. Sözcü, yargının diğer davalarda olduğu gibi huzur içinde görevini yaptığını ifade etti.
 
Fransa aşırı sağ parti Milli Cephe (FN) lideri Marine Le Pen, suçlamanın "yaşlı bir kadının düşkünlüğünden yararlanarak seçim kampanyasına hukuksuz çıkar sağlamak" olduğunu belirterek Nicolas Sarkozy’nin bu saatten sonra üyesi bulunduğu Anayasa Mahkemesi’ndeki görevinden ayrılması gerektiğini ifade etti.
 
2010 yılında başlayan dava neticesinde Nicolas Sarkozy, Kasım 2012’de de ifade vermiş, mahkeme Nicolas Sarkozy’nin ‘zorunlu şahit’ olarak dinlenmesini karara bağlamıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com