"Sarkozy küçük düştü"

"Sarkozy küçük düştü"
Fransız basını; “Anayasa Konseyi, Sarkozy'yi küçük düşürdü" yorumunu yaptı...

Fransa Anayasa Konseyi’nin “inkar” yasasını ifade özgürlüğü hakkına aykırı bulması, Fransız medyasında yankı buldu. Gazetelerde, “Akil adamlar kılıçla vurdu”, “Konsey, Devlet Başkanı’nın desteklediği metni kınayarak onu kuçük düşürdü”, “Konseyi yasayı kınadı, siyasilerden zıt tepkiler geldi” gibi değerlendirmeler yapılırken Konsey’in kararının, 2001 Ermeni soykırımını tanıyan yasayı etkilemeyeceğini belirttiğine de dikkat çekildi.

Fransa Anayasa Konseyi’nin “inkâr” yasasını ifade özgürlüğü hakkına aykırı bulması, Fransız medyasında yankılandı. Gazeteler, yasanın Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin büyük desteğiyle geçtiğini anımsattıkları haberlerinde “Akil adamlar kılıçla vurdu”, “Konseyi, Devlet Başkanı’nın desteklediği metni kınayarak onu küçük düşürdü”, “Konseyi, yasayı kınadı, siyasilerden zıt tepkiler geldi” gibi ifadeler kullandı. Bu arada, Konsey’in kararının, 2001 Ermeni soykırımını tanıyan yasayı etkileyeceğini belirttiğine işaret edildi.

LİBERATİON: “AKİL ADAMLAR KILIÇLA VURUP, KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ”

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation da, “Akil Adamlar Kılıçla Vurdu” başlığı ile verdiği haberde “Anayasa Konseyi, Devlet Başkanı’nın desteklediği metni kınayarak onu küçük düşürdü” ifadesini kullandı. “1915 yılındaki Ermeni soykırımı”nın 2001 yılından bu yana bu durumda olduğunu kaydetti. Gazete, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin benimsenmesi konusuna çok yoğun biçimde bağlandığını anımsattı.

LE MONDE: “KONSEY YASAYI KINADI, SİYASİLER BÖLÜNDÜ”

Fransa’nın büyük gazetelerinden Le Monde, Anayasa Konseyi’nin, “inkâr” yasasına karşı çıktığına dikkat çekerken anayasa uzmanlarının daha önce yasanın anayasaya aykırı olduğu uyarılarında bulunduklarını belirtti. Söz konusu yasanın 1915 yılındaki “Ermeni soykırımı”nın inkârını içerdiğine dikkat çeken gazete, yasa tasarısıyla Türkiye ile Fransa arasında bir atışmanın tetiklendiğini anımsatarak Türkiye’nin Paris Büyükelçisinin karardan “memnuniyet duyduğuna” işaret etti. Gazete, Konsey’in kararına “siyasetçiler farklı tepkiler verdi” diye yazdı.

LE FİGARO: “KARAR 2001 YASASINI ETKİLEMİYOR”

Muhafazakâr Le Figaro da, Anayasa Konseyi’nin “inkâr” yasasına ilişkin kararını değerlendirdiği haberinde yasanın Türkiye’de yoğun tepkilerine neden olduğunu, Fransa’da da tartışma yarattığını belirterek “tarihçilerin çoğunun da, yasamanın tarihe "müdahale" etmesine karşı çıktığını kaydetti. Gazete haberinde “Anayasa Konseyi, kararının, Ermeni soykırımın tanınmasına ilişkin 29 Ocak 2001 tarihli yasa ile ırkçı, Yahudi karşıtı veya yabancı düşmanı ifadelerini suç sayan 1990 tarihli Gayssot yasası ile bir ilgisinin bulunmadığının belirttiğini” de diye yazdı.

LE PARİSİEN: “ANKARA YASAYI ÇOK SERT ELEŞTİRMİŞTİ”

Anayasa Konseyi’nin ifade özgürlüğüne karşı olduğu gerekçesiyle yasayı kınadığını belirten Le Parisien ise, yasanın Ankara tarafından sert dille eleştirildiğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’da İslam karşıtlığı ve ırkçılığındaki yükselişini kınadığını anısattı. Haberde Konsey’in kararı üzerine Nicolas Sarkozy ve başkanlık yarışında başlıca rakibi sosyalist aday François Hollande’nin vazgeçmediklerini söylediklerine dikkat çekilirken Fransız Dışişleri ve Tarım Bakanları’nın ise yasaya karşı çıktığı da hatırlatıldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com