"Sarkozy oy için Türkiye'yi kullanıyor"

"Sarkozy oy için Türkiye'yi kullanıyor"
Başmüzakereci Egemen Bağış Fransa cumhurbaşkanı'nın sözlerini eleştirdi: Sarkozy büyük bir acziyet içinde...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin büyük bir acziyet içerisinde olduğunu belirterek, "Sarkoyz'nin coğrafi zayıflığı da son açıklamalarıyla bir kez daha ortaya çıkmış oldu" dedi.
Egemen Bağış, bir dizi açılışlara ve resmi ziyaretlere katılmak üzere gittiği Bosna - Hersek yolculuğu öncesinde Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "Türkiye'yi AB'de görmüyoruz" şeklinde ki açıklamalarıyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bağış, Sarkozy'nin çok büyük bir acziyet içerisinde olduğunu belirtti. Bağış, "Kendi ülkesinde yaklaşan seçimler ile ilgili olarak gerçekleştiren anket sonuçları neticesinde anladığım kadarıyla moralini hayli çökertmiş. Şuanda iç siyasete yönelik istismar çalışmaları içerisinde. Kendisinin sözde soykırım iddialarına yönelik konuşmalarına da ben cevap vermiştim. Türkiye'nin bir muhalefet partisi de benim verdiğim cevabı eleştiren bir açıklama yapmış. Ben onlara da şu açıklamayı yapmak istiyorum. Müsaade etsinler de Avrupalıların anladığı dilde, Avrupalıları etkileyecek açıklamaları yapalım. Onların o yaklaşımlarının hiçbir faydasını görmedik. Fransız kamuoyunu da, Sarkozy'nin şuan kendi ekonomisini yönetmekte bir hayli sıkıntı içerisinde olduğunu farkında. Fransız kamuoyu da, Avrupa kamuoyu da bugün Avrupa'nın geleceğinin artık tartışıldığı bir dönemde yeni bir vizyona yeni girişimlere ihtiyaç olduğunu görmektedir" diye konuştu.

Sarkozy'nin tarihçilik rolüne sığınacağına, ilk önce devlet adamlığı görevini hatırlaması gerektiğini vurgulayan Egemen Bağış, "Üyesi olduğu AB'nin sorunlarını çözmenin yollarını arasın demiştim. Bu açıklama hala geçerlidir. Kendisinin coğrafi zayıflığı da son açıklamalarıyla bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Ama şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Türkiye'nin AB müzakere süreci, AB üyelerinin oy birliği ile alınmış bir süreçtir. Oy birliği içerisinde Fransa'nın da oyu vardır. Ancak ve ancak oy birliği ile alınacak bir karar ile bu süreç sona erebilir. Bulsunlar 27'yi, alsınlar oy birliği ile kararı, o zaman biz gerekeni yaparız. Türkiye bugün AB olmadan da, Dünya'nın 15. Avrupa'nın 6. en büyük ekonomisi olmuştur. Şuanda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisidir. En genç, en dinamik ve en eğitilmiş nüfuslarında birine sahibiz. AB'nin sahip olduğu enerji kaynaklarının yüzde 70'i, Türkiye'nin sınırlarının içerisindedir" dedi.
Başmüzakereci Egemen Bağış, AB için Türkiye'nin vazgeçilmez bir ülke olduğunu ifade ederek, "Ancak AB içerisinde ki ülkelerin içinde bir takım dar vizyonlu siyasetçiler, kendi seçim kampanyalarıyla bizim üyelik müzakerelerimizi istismar etmek isterlerse, bundan da zararlı çıkarlar" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com