Sarkozy'e ağır darbe!

Sarkozy'e ağır darbe!
Fransa’da Ermeni soykırımı iddialarının inkarına hapis cezası öngören yasa iki ayrı iptal başvurusuyla Anayasa Konseyi’ne götürüldü.

Fransız parlamentosunun üst kanadı Senato’da 23 Ocak tarihinde kabul edilen soykırım yasası, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin nihai imzasından önce Anayasa Konseyi’ne götürüldü.

Mevcut yasaların anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali isteminde bulunmak için 60 parlamenterin imzası gerekirken Fransız parlamenterlerinin tepkisi kuvvetli oldu. Meclisin iki kanadından toplam 142 politikacı Ermeni soykırımı iddialarının inkarına bir yıl hapis ve 45 bin euro para cezasının Fransa yasasına aykırı olduğunu söyleyerek Anasaya Mankemesi’ne başvurdu. Başvurularla birlikte yasanın yürürlüğe girme süreci durduruldu. Anayasa Mahkemesi’nin “bilgeler” olarak anılan 11 üyesi 30 gün içinde karar verecek.

Aşırı soldaki isimler destek çıktı
77 senatörün imza ettiği başvuru metninde aşırı sol partilere mensup senatörlerin ağırlıkta olduğu RDSE (Demokratik ve Sosyal Avrupa Birliği) başı çekti. Senato’daki görüşmeler sırasında “Kızılderili soykırımı için de yasa çıkaracak mıyız?” diye soran grup başkanı Jacques Mezard ve grubun önemli isimlerinden Jean-Pierre Chevenement lider isimler oldu. Yasanın iptalini isteyen senatörler arasında iktidar partisi UMP’den eski Senato Başkanı Christian Poncelet ve yasalar komisyonunun eski başkanı Jean-Jacques Hyest dikkat çekti.

Senato başkan yardımcısı imzaladı
Ana muhalefet partisi Sosyalistlerden en yüksek profilli imzacı Senato’nun eski başkan yardımcısı Bariza Khiari oldu. Senato Başkan Yardımcısı Jean-Leonce Dupont da imza attı. Senato’da tasarıya imza atan 77 ismin 22’si Sosyalist Parti, 18’i UMP, 15’i RDSE, 12’si merkez grubu, ikisi komünist. Senato’dan yasa 86’ya karşı 126 oyla geçmişti. O zaman tasarıya itiraz edenlerin 19’u UMP, 26’sı Sosyalist Parti üyesiydi.

En çok imza Sarkozy’nin partisinden
65 vekilin imzaladığı ikinci başvuru metninde ise Sarkozy’nin partisi UMP içerisinde ‘Fransız kimliğine bağlı sorunların tartışılmasının’ ön plana koyulması için kurulan ‘Halkçı Sağ Kollektifi’ne bağlı vekiller önemli rol oynadı. Mecliste yasanın iptali için 52 UMP ya da Nouveau Centre üyesi, 11 Sosyalist ve 2 bağımsız imza verdi. İnkar yasa tasarısı 22 Aralık’ta 577 üyeli Fransız Meclisi’nde 60 kişinin katıldığı oylamada 50 vekilin oyuyla geçmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin üyeleri dokuz yıllığına seçiliyor. Üç üyeyi meclis başkanı, üç üyeyi senato başkanı, üç üyeyi de cumhurbaşkanı belirliyor. Eski cumhurbaşkanları tabii üye sayılıyor.

65
Mecliste yasayı imza verenlerin sayısı. 52’si Nicolas Sarkozy’nin partisinden, 11’i Sosyalist, ikisi bağımsız.

77
Senato’da imza verenlerin sayısı. İmza atanların 22’si Sosyalist Parti, 18’i UMP üyesi.

Soykırımı tanıyan ilk yasa bile iptal olabilir
Anayasa Mahkemesi yasayı incelerken 2001 yılında çıkan ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan yasayı da ele alacak. Bu yasa iptal edilebilirç

Yasanın Senato’ndan geçmesinin ardından normal şartlarda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından 15 gün içinde onaylanması, “uygulama genelgesinin” hazırlanmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Ancak 23 Ocak’ta yasanın geçmesiyle başlayan süreç 1 hafta içinde durma noktasına geldi. Şimdi Anayasa Mahkemesi 30 gün içinde yasayı ya değiştirecek ya da tamamen iptal edecek. Paris kulislerinde Anaysa Mahkemesi’nin kararı kesinlikle geri çevireceği konuşuluyor. Ülkenin en ünlü anayasa hukukçusu Robert Badinter’in yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu savunması buna kanıt olarak gösteriliyor.

Yahudi soykırımını inkar yasasından farklı Badinter, Yahudi soykırımını inkarı suç sayan Gayssot yasasının aksine bu tasarının uluslararası bir mahkeme kararına dayanmadığını söylüyor. Ayrıca yasanın meclisin görev tanımını çok net yaptığını, parlamentonun böyle bir yasa çıkarmaya yetkisi olmadığını savunuyor. Ancak anayasa konusundaki açıklamaları ülkede tartışmasız kabul edilen Badinter’in tezindeki en can alıcı nokta Fransa meclisinin 2001 yılında Ermeni soykırımını tanıdığı yasayla ilgili...

Badinter’e göre son çıkarılan yasa, 2001 yasasıyla birlikte incelenecek ve büyük ihtimalle her ikisi de iptal edilecek. Mahkeme’de eski cumhurbaşkanları Jacques Chirac ve ValÈry Giscard D’Estaing doğal üye. Ancak mahkemenin görüşmelerine yalnızca arzu ettiklerinde katılıyorlar.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com