Sarkozy'e genel seçim "şantajı"

Sarkozy'e genel seçim "şantajı"
Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci turunda "kilit rol" oynaması beklenen Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, seçimi kazanmak için aşırı sağın oylarına ihtiyacı olan Nicolas Sarkozy'den genel seçimlerdeki olası bir ittifak için kesin tavrını belirl

RTL radyo kanalına konuşan Le Pen, "Sarkozy'e açık açık soruyorum, eğer kendisi seçilirse, Haziran ayında düzenlenecek genel seçimlerde ikinci turda Sosyalist ve Ulusal Cephe adayının yarışması halinde merkez sağ kimi destekleyecek" diye sordu.

Sarkozy'den bu sorunun yanıtını net bir şekilde vermesini istediğini belirten Le Pen'in bu açıklaması, "Sarkozy'i genel seçimlerde olası bir ittifaka zorlama girişimi" olarak yorumlandı.

Le Pen'in, 1 Mayıs'ta yapacağı konuşmada, seçmenlerine ikinci turda kimi destekleyecekleri konusunda bir işaret vermesi bekleniyor.

İlk turu ikinci sırada bitiren Nicolas Sarkozy, dün yaptığı açıklamada, gelecek genel seçimlerde aşırı sağcı Ulusal Cephe partisiyle koalisyon yapılmasına ve cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bu partiden birisini bakan atama fikrine sıcak bakmadığını söylemişti.

Seçimleri kazanabilmesi için aşırı sağın oylarına ihtiyacı bulunan Sarkozy, "Gelecek genel seçimler için aşırı sağ ile bir anlaşma yok, yeniden cumhurbaşkanı seçilirsem bu partiden birisini hükümete bakan olarak atamayacağım" demişti.

Fransız basını bununla birlikte, ilk turda yüzde 18 oranında oy alan aşırı partiyi "meşru bir parti olarak gördüğü"nü ve bu partiye oy verenlere de "saygı duyduğu"nu ifade eden Sarkozy'nin son günlerde Ulusal Cephe seçmeninin "gözünü girmeye" çalıştığı yorumunu yapıyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com