Sarkozy'nin gizli konuşmalarının ortaya çıkması

Sarkozynin gizli konuşmalarının ortaya çıkması
Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin avukatları, “özel hayata saldırı” niteliği taşıyan kayıtlarla ilgili hukuki yollara başvurulacağını bildirdi

PARİS (AA) - Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin avukatları, Sarkozy ailesinin “özel hayata saldırı” niteliği taşıyan kayıtlarla ilgili hukuki yollara başvuracağını açıkladı.

Açıklamada, “Nicolas Sarkozy ve Carla Bruni-Sarkozy, “özel hayata saldırı” niteliği taşıyan dinlemelerle ilgili hukuki yollara başvuracak. Demokrasinin temellerinden biri olan özel hayatın korunmasını hiçe sayarak yapılan dinlemeler ve bu kayıtların ilgili kişilerin izni olmaksızın yayınlanması kabul edilemez” ifadesine yer verildi.

Sarkozy döneminin Başbakanı François Fillon, dinlemelerle ilgili “İğrenç” ifadesini kullanırken, kayıtlarda adı geçen dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Claude Guéant, “Böyle bir şey beklemiyordum. Benim için büyük bir sürpriz oldu. Kabul edilemez bir durum olarak görüyorum” diye konuştu.

Le Canard Enchaine gazetesi ve Atlantico.fr internet sitesinde dün yayımlanan haberlerle Sarkozy’nin danışmanı Patrick Buisson, cebinde taşıdığı ses kayıt cihazıyla Sarkozy'nin konuşmalarını uzun yıllar kayıt altına aldığı ortaya çıkmıştı. 

Kayıtta, Sarkozy, yapacağı kabine değişikliğinden hemen önce, dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Gueant, danışmanları Bussion'un yanı sıra Henri Guaino, Franck Louvrier, reklamcı Michel Goudard ve seçim kampanyasını takip eden Pierre Giacometti ile konuşma metni üzerinde çalışıyor.

Dışarıda bekleyen gazeteciler için "havlayan köpekler" ifadesini kullanan Sarkozy, dönemin Dışişleri Bakanı Michel Alliot Marie'nin istifasından bahsederken, kabinedeki Xavier Darcos ve Roselyne Bachelot'un "berbat" olduğunu söylüyor ve Dışişlerine Alain Juppe'yi getirmek istediğini ekliyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com