Sarkozy'nin Türkiye Taktiği!

Sarkozy'nin Türkiye Taktiği!
İşte ORSAM tarafından yapılan 'Fransa'da Türkiye algısı' konulu çalışma...

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından Fransa'da birçok akademisyen ve uzmanla yapılan mülakatlar sonucu oluşturulan 'Fransa'daki Türkiye Algısı: Türk Dış Politikası ve AB'ye Tam Üyelik Süreci Bağlamında Bir Analiz' başlıklı çalışma ile, Fransız kamuoyunda Türkiye'ye oldukça negatif bakıldığı ortaya çıktı. Türkiye üzerine bilimsel ve akademik çalışmalar yürüten ve bu konuda birçok yazı yayımlayan kesimlerde bile önyargılar bulunduğu belirlendi.

SEÇİM TAKTİĞİ
Çalışmaya göre, Türkiye'nin 'Müslümanların yaşadığı bir ülke' olarak tanımlandığı Fransa'da, Ankara'nın AB üyeliğini desteklemeyen bazı akademisyen ve yazarlar Ermeni meselesi, Kıbrıs sorunu ve insan hakları ihlallerine vurgu yapıyor. Français des Relations Internationales (IFRI) araştırma merkezi Türkiye uzmanı Prof. Dr. Dorothe Schmid'in verdiği bilgiye göre, Fransa'da 'Türkiye bölgesel bir rakip' olarak algılanıyor. Fransız diplomatlar Suriye-İsrail arasındaki barış görüşmelerinde arabulucu rol oynama gibi konularda işbirliği yapmak yerine, Türkiye'yi rakip ülke olarak görüyor. Institut de Relations et Strategiques (IRIS) araştırma merkezinden Türkiye uzmanı Prof. Dr. Didier Billion ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye karşıtlığının 'taktiksel' olduğunu ve seçimlerin ardından konunun gündeme getirilmediğini söylüyor.

AB ÜRKÜYOR
Çalışmaya katılan isimlerden olan Centre d'etudes et de Recherches Internationales (CERI) Science Pro araştırma merkezinden Türkiye uzmanı Prof. Dr. Riva Kastoryano da, Türkiye'nin ekonomik, toplumsal ve siyasal açıdan güçlü bir ülke olmasının AB'yi ürküten en önemli nedenlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Kastoryano, Türkiye'nin tarih boyunca Avrupa ülkelerinin sömürgesi haline getirilemeyen bir ülke olmasının da AB'yi ürküten bir diğer önemli neden olduğunu belirtiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com