Sarkozy'nin yargı kanalıyla dinlenmesi

Sarkozynin yargı kanalıyla dinlenmesi
Sosyalist Parti Genel Sekreteri Desir, hükümetin dinlemelerden haberdar olmadığını söyledi

PARİS (AA) - Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ile telefon görüşmelerinin yargı yoluyla dinlenmesiyle ilgili, iktidar partisi Sosyalist Parti (PS) vekilleri bugün olağanüstü bir toplantı yaptı.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Harlem Desir, düzenlediği basın toplantısında, başta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olmak üzere, hükümetten kimsenin Sarkozy'nin dinlendiğinden haberdar olmadığını, bu konuda kimsenin bilgilendirilmediğini açıkladı.

Hollande'ın, cumhurbaşkanı seçildiğinden bugüne kadar daima hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına saygı duyduğunun altını çizen Desir, ne Hollande'ın ne de yürütmeden herhangi birinin söz konusu dinlemelerle ilgili bilgi sahibi olduğunu yineledi.

Desir, Sarkozy'nin Bettancourt davasına bakan savcıdan bilgi almaya çalışmasını işaret ederek, "Bırakın Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) gizli saklı işlerle uğraşmaya devam etsin, biz Fransa ile ilgileniyoruz" ifadesini kullandı.

Sosyalist Parti Meclis Grup Başkanı Bruno Le Roux, gerek yürütmenin gerek Hollande'ın hiçbir şekilde yargıya müdahalesinin olmadığını vurgulayarak, kuvvetler ayrılığının önemine vurgu yaptı.

Le Figaro gazetesi bugün, Hollande ve Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın dinlemelerden haberdar olabileceğini iddia etmiş, hatta özellikle Taubira'nın bilmemesinin imkansız olduğunu öne sürmüştü.

Sarkozy'nin telefonlarının Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin 2007 yılındaki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında geçen nisandan bu yana hakim kararıyla dinlemeye alındığı ortaya çıkmıştı. Telefon dinlemeleri sırasında, Sarkozy’nin yine hakkında açılan Bettencourt davasıyla ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay’dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği iddia edilmişti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com