Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi

Sarkozynin yargı yoluyla dinlenmesi
Eski Fransa Başbakan Fillon, konuyla ilgili meclis komisyonu kurulmasını istedi

PARİS (AA) - Fransa'nın eski Başbakanı François Fillon, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ile telefon görüşmelerinin yargı yoluyla dinlenmesi hakkında meclis komisyonu kurulmasını talep etti.

Fransa'da yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan Sarkozy döneminin başbakanı, aynı zamanda hukukçu olan Fillon, durumun açığa kavuşması için mecliste bir soruşturma komisyonu kurulmasından yana olduğunu açıkladı.

Öte yandan, Nicolas Sarkozy'nin telefonlarının yargı kanalıyla dinlenmesi, akıllara hükümetin dinlemelerden haberdar olup olmadığı sorusunu getirdi.

- Le Figaro: "Hollande dinlemelerden haberdar mıydı?"

Fransız Le Figaro gazetesi, bugünkü "Hollande dinlemelerden haberdar mıydı" manşetli haberinde, Sarkozy'nin bir yılı aşkın süredir dinlendiğine dikkati çekerek, bu kadar uzun süreli bir dinlemeden hükümetin haberdar olmamasının imkansız olduğunu yazdı.

Haberde, dinleme emrini veren hakimlerin Adalet Bakanlığı'na bağlı olduğunun altı çizilirken bu durumda, Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın da Sarkozy'nin yargı kanalıyla dinlenmesinden haber olabileceği öne sürüldü.

Taubira ise yargıya intikal etmiş bir dava hakkında konuşmanın doğru olmadığını belirterek, konuya ilişkin yorum yapmayacağını ama dinlemelerden de önceden haberdar olmadığını belirtti.

Sarkozy'nin telefonlarının Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin 2007 yılındaki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında geçen nisandan bu yana hakim kararıyla dinlemeye alındığı ortaya çıkmıştı. Telefon dinlemeleri sırasında, Sarkozy’nin yine hakkında açılan Bettencourt davasıyla ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay’dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği iddia edilmişti. Sarkozy'nin avukatıyla yaptığı görüşmelerin de dinlendiğinin ortaya çıkması, ülkede başta Barolar Birliği olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekmişti.

Fransa Ulusal Barolar Birliği, dün olayı kınadı ve Sarkozy'nin avukatıyla yaptığı görüşmelerin dinlenmesinin "savunma hakkını ihlal teşkil ettiği" uyarısında bulundu. Barolar Birliği'nin açıklamasının ardından Ulusal Hakimler Sendikası Birliği de Cumhurbaşkanı François Hollande'a kuvvetler ayrılığı çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com