Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi

Sarkozynin yargı yoluyla dinlenmesi
Cumhurbaşkanı Hollande, sessizliği bozdu, ‘’yargıya güvenin’’ mesajı verdi

PARİS (AA) – Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, görevi devraldığı selefi Nicolas Sarkozy'nin yargı yoluyla telefonlarının dinlenmesi konusunda sessizliğini bozdu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul eden Hollande, ortak basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularına muhatap oldu.

Hollande, ‘’adalete itiraz edilemez’’ ifadesini kullandı. Hollande, adalete itiraz edilememesi ve tartışmaya açılamamasının sağlanmasının kendi sorumluluğu olduğunu söyledi.

Hollande, ‘’Cumhurbaşkanı olarak benim sorumluluğum, yargının bağımsızlığının garanti altına alınmasını sağlamak. Bu bağımsızlık üç temel ilke üzerine kurulu; birincisi kuvvetler ayrılığı, bu da yönetimin yargıya müdahale etmemesini öngörüyor. İkincisi savunma hakkına saygı. Bu yüzden telefon dinlemeleri sorgulayan avukatlarla gelecek hafta konuşacağım. Üçüncüsü ise masumiyet karinesi’’ ifadelerini kullandı.

Fransa’da muhalefet, telefonların dinlenmesiyle ilgili kamuya yanlış bilgi vermekle suçladığı Adalet Bakanı Christiane Taubira’nın istifa etmesini istiyor.

Muhalefet partileri, söz konusu skandala sessiz kaldığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı François Hollande’a da sert eleştiriler yöneltiyordu.  

Başbakan Jean-Marc Ayrault, önceki gün yaptığı açıklamada, Sarkozy'nin telefonlarının dinlemeye alındığından haberdar olduğunu belirtirmiş ancak konuşmaların içeriğiyle ilgili bilgisinin olmadığını söylemişti. Başbakan Ayrault, Adalet Bakanı Christiana Taubira'nın da dinlemelerden haberdar olduğunu dile getirmişti. Taubira ise daha önce telefon dinlemeleriyle ilgili bilgisi olmadığını iddia etmişti.

Le Monde gazetesi, hakim kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı. Sarkozy'nin, avukatı ile yaptığı telefon görüşmelerinde, hakkında açılan başka bir davayla ilgili içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com