Şaron ölüm döşeğinde

Şaron ölüm döşeğinde
İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron'un doktorları, durumunun kritik olduğunu ve en kötü ihtimali göz önünde bulundurduklarını açıkladı

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron sekiz yıldır komadaydı. Sağlık durumunun kötüleştiği ve kritik bir hal aldığı haberleri gelmeye başladı.

İsraillilerin en sevdikleri liderlerinden biri olan Şaron, Filistinliler tarafından nefret edilen bir lider.

Şaron’un tedavi gördüğü Tel Aviv’deki Tel Haşomer Hastanesi’nin Başhekimi Seev Rotstein, Şaron’un doktorlarının ve ailesinin en kötü ihtimale hazır olduklarını ve Şaron’un organlarının fonksiyonlarını yerine getirmemeye başladığını açıkladı.

Ülkenin iki büyük partisi Likud ve Kadima’nın kurucusu olan Şaron, birçok İsrailli tarafından “ülke tarihinin en güçlü lideri”, Filistinliler arasında ise “en çok nefret edilen İsrailli liderlerden biri” olarak görülüyor.

Şaron, savunma bakanı olduğu 1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgalini yönetmiş, Beyrut’taki Sabra ve Şatila mülteci kamplarında yüzlerce Filistinlinin öldürüldüğü katliama göz yumduğu suçlamaları nedeniyle istifa etmişti. Şaron, başbakanlığı döneminde Batı Şeria’da “nefret duvarı” olarak görülen güvenlik duvarını ördürtmüştü. 2004’te Gazze’deki Yahudi yerleşimlerinden çekilme kararı ise ülkede büyük tartışma yaratmıştı. Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyen Rotstein, son bir kaç gündür Şaron’un sağlık durumunun daha da ağırlaştığını ve en önemli hayati organlarının işlevini kaybetmeye başladığını söyledi. Rotstein, Şaron’un, sağlık durumunun kritik olduğunu ifade etti.

Çarşamba günü, doktorlar Şaron’un durumunun kötüleştiğini ve böbrek yetmezliğinin meydana geldiğini açıklamıştı.

86 yaşındaki Ariel Şaron, 4 Ocak 2006 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu komaya girdi. O tarihten bu yana uyanmayan Şaron, suni yollarla hayatta tutulmaya çalışılıyor. 2013 yılı içinde Şaron’da kısa süreli de olsa güçlü beyin faaliyetleri ölçülmüş ve Şaron için bir umut ışığı belirmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri kapsamında arabuluculuk görevi nedeniyle Ortadoğu temaslarını gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı John Kerry de sağlık durumu kötüleşen Şaron’un ailesine geçmiş olsun dileklerini iletti. Kerry, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, “Aklım, Şaron ve ailesinin yanında” dedi.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com